Ознака: дадилка
Балкан 09.08.22 | 14:08

Дадилка го киднапирала бебето што го чувала – сакала да му го претстави на партнерот како нивно дете

Полицијата во Крушевац, Србија поднесе кривична пријава против 35-годишна жена поради сомнение дека сторила кривично дело киднапирање малолетно лице. Таа се сомничи...

Балкан 24.03.21 | 12:40

Дадилка му давала лекови за смирување на четиримесечно бебе

Бебиситерка е уапсена во Белград откако се утврдило дека на четиримесечно бебе му дала поголема количина на „беседин“, лек за смирување. Инцидентот се случил пред...

Свет 26.01.21 | 15:35

Негователка штипе, удира и малтретира старица со деменција

Британската полиција на „Твитер“ објави шокантната снимка, на која се гледа како млада негователка малтретира старица со деменција. Видеото е објавено откако 29-годишната...

Црна хроника 22.05.20 | 13:38

Дадилката што претепа дете во игротека во „Капитол“ доби 1,5 година затвор

Судот пресече, една и пол година затвор доби дадилката што во ноември претепа детенце во една игротека на едно кафуле во трговскиот центар „Капитол“ во Аеродром. Дадилката,...

Црна хроника 07.02.20 | 12:02

Обвинение за дадилката која тепала и кубела тригодишни деца

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен акт против едно лице кое се товари за кривично дело – Запуштање и малтретирање на дете од член 201 став 1 од...

Црна хроника 27.12.19 | 11:38

Го носел бебето кај дадилка, а потоа со повреди завршило на Клиника

Шестнаесет месечното бебе од Скопје со повреди е донесено на Комплексот клиники „Мајка Тереза“. Мајката на возраст од 21 година во полиција рекла дека пред три дена,...

Црна хроника 26.12.19 | 16:48

Бебе со повреди донесено на Клиники, дадилката прва ги пријавила

Вчера во 12.50 часот СВР Скопје, од Комплексот клиники „Мајка Тереза“ било пријавено дека кај нив било донесено 16-месечно женско бебе од Скопје со повреди. Во разговор...

Вести 29.11.19 | 11:34

Агресивни дадилки го полнат притворското одделение во Шутка

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице осомничено за кривично дело – Запуштање...

Црна хроника 29.11.19 | 11:19

Друга дадилка снимена како тепа и кубе деца

Обвинителството бара притвор за дадилката која завчера во полиција беше пријавена дека малтретирала две деца близначиња. Дадилката која е на возраст од 55 години се...

Црна хроника 28.11.19 | 17:28

Нов случај: Уште една дадилка психички и физички малтретирала близнаци

Вчера во 12:50 часот во Полициската станица Центар Н.С.(33) од Скопје, пријавила дека нејзините деца близнаци во нејзиниот дом на ул.„Загрепска“ биле физички и психички...

Македонија 26.11.19 | 13:28

Лиценцата не ги одвикнува дадилките од лошите навики: Пушат, зјапаат во мобилните, ги тепаат децата и не знаат ништо за нега и исхрана

Насилството го попречува развојот на децата, нивната способност за учење и успех ги ограничува можностите за воспоставување здрави врски со другите, придонесува за...

Црна хроника 23.11.19 | 16:59

Ќе се испитува дали дадилката што тепаше дете има лиценца

Министерството за труд и социјална политика ќе направи вонреден инспекциски надзор во Агенцијата преку која била ангажирана дадилката кoја тепаше двегодишно дете...

Црна хроника 22.11.19 | 18:35

Триесет дена притвор за негувателката што го тепаше детето

Основниот кривичен суд Скопје донесе решение со кое се прифаќа барањето на Јавното обвинителство за мерка притвор од 30 дена за негувателката која вчера тепаше двегодишно...

Црна хроника 22.11.19 | 17:00

Дарио има видливи модринки и гребаници на лицето, мајката благодарна за јавно објавената снимка

Двегодишниот Дарио кој вчера беше тепан од дадилката има видливи повреди, модрици и гребаници на лицето и вратот. Оваа фотографија ја објави роднина на детенцето и повика...

Црна хроника 22.11.19 | 10:47

Познат идентитетот на дадилката

Од Министерството за внатрешни работи денеска соопштија дека вчера полициски службеници од Полициска станица Аеродром ја лишиле од слобода Ж.П.(59) од Скопје. Станува...

Црна хроника 22.11.19 | 10:00

МВР потврди: Дадилката што го тепаше детето е приведена

Дадилка која го тепаше малечкото детенце е во притвор, потврдија од МВР за „Република“, оттаму велат дека понатаму за случајот ќе постапува јавното обвинителство. Агресивно...

Црна хроника 21.11.19 | 23:04

Мајката во шок, го однела детето во болница на преглед, откако видела на снимка како дадилката го тепа

Мајката, чие дете дадилка го тепа на видео-снимка објавена од една скопска игротека, го однела детето на преглед во болница, а таму биле присутни и припадници на МВР...

Црна хроника 21.11.19 | 22:50

Кривичен со демант: За дадилката која го тепаше детето сè уште не е изречена никаква мерка

Кривичен суд за ТВ21 демантира дека за дадилката која го тепаше детето е изречена било каква мерка бидејќи таа воопшто не била процесуирана кај нив. Јавноста е згрозена...

Црна хроника 21.11.19 | 21:37

30-дневен притвор за дадилката која го натепа двегодишното дете

Дадилка заврши во притвор, откако нејзиното агресивно однесување врз дете беше регистрирано на камера во игротека со Скопје. На снимката се гледа како на едно од трите...

Црна хроника 21.09.19 | 13:25

Снимката на дадилката која тепа дете ќе биде доказ за на суд

Судот не го прифати барањето на адвокатот на дадилката за издвојување на снимката од камерата како доказ во судската постапка. Судија на претходна постапка при Основниот...