Ознака: Д-р Никола Пановски
Здравје 31.03.21 | 20:31

Пановски: Смртноста од „Фајзер“ е поголема отколку од „Астра зенека“

Проблемот со стопирањето на вакцинацијата со вакцината на „Астра зенека“ е смешен во однос на употребата на токсични дози антибиотици кај нас, смета микробиологот,...

Здравје 28.03.21 | 22:15

Д-р Пановски: Во првите три недели оние кои се вакцинираа треба да се пазат повеќе отколку до сега

За да се развијат антитела потребни сетри недели. Особено во овие три недели луѓето треба да се чуваат повеќе отколку што се чувале до сега. Ова е една од препораките...

Македонија 22.03.21 | 12:20

Д-р Пановски: Луѓето да се мотивираат да излегуваат на отворено, а не да се собираат во кафулиња и молови

Микробиологот професор доктор Никола Пановски, во однос на полицискиот час, кој во моментов е на сила од 22 до 5 часот наутро, вели дека е многу важно дали младите останатото...

Македонија 18.03.21 | 12:12

За Д-р Пановски „Фајзер“ е на прво место, а потоа „Спутник“, според резултатите што ги даваат по првата доза

Професорот д-р Никола Пановски се вакцинирал со „Фајзер“ и смета дека оваа вакцина дава одлични резултати уште по првата доза, а на второ место на ранг-листата, според...

Македонија 11.03.21 | 23:38

Д-р Пановски: Двојните дози на токсичниот „сумамед“ се една од причините за големата смртност од Ковид во Македонија

Доктор Никола Пановски во гостување на телевизија Телма, говорејќи за високата стапка на смртност како последница од Ковид 19 во Македонија, го наведе и препишувањето...

Македонија 08.03.21 | 13:29

Д-р Пановски: Јас карантинот го предлагав уште во октомври, но тогаш не прифатија

Министерот Венко Филипче, на предлог на Комисијата за заразни болести, денеска му предложил на Главниот координативен кризен штаб на Владата воведување на полициски...

Македонија 01.03.21 | 20:42

Пановски и Даниловски: Владата ги одби првпат Русија и Кина за вакцини, сега македонските граѓани страдаат поради неспособноста на власта

Вечерва во емисијата „Само Вистина“ гостуваа Драган Даниловски и Никола Пановски кои укажаа дека поради грешките на власта, одбивањето на Русија и Кина за вакцини,...

Македонија 15.02.21 | 12:50

Д-р Пановски: Треба да се вакцинира со поголем интензитет, 2.500 дневно се малку

Доктор Никола Пановски, за Слободен печат вели дека е потребно наместо најавените 2.500 луѓе дневно, да се даваат вакцини на барем 5.000 луѓе дневно. Треба да сме свесни дека...

Македонија 07.02.21 | 23:45

Попис прво на прележаните: Д-р Пановски советува пописот да се прави на тераса или во двор

Додека Државниот завод за попис чека конкретни насоки од здравствените власти за протоколите и мерките за реализирање на пописот, д-р Никола Пановски вели дека теренскиот...

Здравје 06.02.21 | 19:48

Пановски: „Оксфорд – АстраЗенека“ е најевтината вакцина против ковид, но е безбедна и ефикасна

Откако неколку европски земји советуваа да не се аплицира вакцината „Оксфорд – АстраЗенека“ на лица над 65 години, Швајцарија одби да ја одобри оваа вакцина против...

Македонија 05.02.21 | 13:13

Д-р Пановски: Во декември се издале 48 илјади помалку рецепти „сумамед“ и 10 илјади рецепти „панцеф“ во однос на ноември

Во декември македонските граѓани пиеле помалку „сумамед“ и „панцеф“, антибиотици кои матичните лекари најчесто ги препишуваа на болните од ковид-19, покажуваат податоците...

Здравје 02.02.21 | 17:10

Д-р Пановски: Секој изгубен ден без вакцинација, ќе не чини човечки животи

Секое ново одложување на вакцинацијата,ќе не чини, уште повеќе изгубени човечки животи – алармира професорот Никола Пановски. Имајќи го предвид, Британскиот сој на...

Здравје 02.02.21 | 15:54

Д-р Пановски: Британскиот и јужноафриканскиот сој на корона се тука околу нас, прашање е само кога ќе се прошират

Мутациите на ковид-19 не се ништо неочекувано, новите соеви се тука околу нас и само прашање на време е кога ќе се откријат и прошират, вели микробиологот Никола Пановски...

Македонија 31.01.21 | 23:52

Д-р Пановски: Со британскиот сој на коронавиус 10 болни од ковид-19 ќе заразат 15, да се почитуваат мерките

Постојат научни докази кои потврдуваат дека пренесувањето на британскиот сој на ковид-19 се шири многу побрзо, посочува микробиологот Никола Пановски во изјава за „Алсат“...

Македонија 26.01.21 | 16:13

Д-р Пановски: Ако дојде кинеската вакцина, утре јас прв ќе се вакцинирам!

Министерот за здравство Венко Филипче најави дека се разгледува можноста и за набавка на кинески вакцини, на производителите „Синовак“ и „Синофарм“, иако во меѓувреме,...

Македонија 25.01.21 | 11:47

Д-р Пановски: Уште има голем ризик од зараза, да не се брза со одлуката за враќање на работа

Сè уште има голем ризик од заразата и не треба да се брза со одлуката за враќање на работа, изјави за „Фокус“ проф. д-р Никола Пановски. Според него, намалениот број на...

Македонија 24.01.21 | 19:41

Може ли Македонија да се заштити од новата мутација на Ковид-19?

Иако по направените испитувања во МАНУ од Министерството за здравство тврдат дека досега во Македонија не е откриена британската мутација на коронавирусот, според...

Македонија 29.12.20 | 21:25

Пановски: Катастрофа е што јавна установа наплаќа тестови, се работи за пандемија, а не за козметички работи

На почетокот во првата емисија кога бев гостин, реков дека се гордеам со нашиот министер за здравство, но сега не се гордеам, вели епидемиологот доктор Никола Пановски...

Македонија 29.12.20 | 21:03

Вакцините за сезонски грип доцнеа, власта е неорганизирана со набавка на вакцините, вели Пановски

Никола Пановски, епидемиолог доктор вели дека вакцините за сезонски грип доцнеле, а власта била неорганизирана во однос на набавка на вакцините, укажувајќи дека тој...

Здравје 13.12.20 | 15:08

Д-р Пановски: Веднаш би го вовел лекот Ивермектин неместо антибиотиците кои немаат ефект

Нова надеж во светот е лекот Ивермектин, антипаразитик, кој според клинички испитувања дал одлични резултати во лекувањто на корона вирусот. Микробиологот, д-р Никола...