Ознака: д-р Лилија Чолакова-Дервишова
Македонија 12.05.21 | 14:35

Матичните лекари: Сертификатите нека се издаваат на пунктовите, ние не сме административци на ФЗОМ!

Сертификатите за примена вакцина кои матични лекари треба да им ги издаваат на вакцинираните пациенти им го отежнуваат работењето на матичните лекари, им трошат хартија...

Македонија 11.02.21 | 10:14

Починати пациенти на листата за приоритетно вакцинирање, предупредува д-р Чолакова-Дервишова

Д-р Лидија Чолакова-Дервишова, претседателка на Здружението на приватни лекари на Република Македонија (ЗПЛРМ) со сериозна критика кон листата за приоритетна вакцинација...

Македонија 06.02.21 | 16:18

Филипче им наметна уште една обврска на матичните лекари: Не можеме да ја издржиме и вакцинацијата!

Д-р Лидија Чолакова-Дервишова, претседателка на Здружението на приватни лекари на Република Македонија (ЗПЛРМ), остро реагираше на денешната прес-конференција на која...

Македонија 25.12.20 | 16:13

Матични лекари разочарани што власта ги заборави, иако се во првите борбени редови

Матичните лекари се разочарани зашто здравствените власти ги изоставиле од финансиската поддршка. Како што вели за МИА Лилија Чолакова Дервишова, претседател на Здружението...

Здравје 13.05.20 | 20:43

Скандалозно е кога доктор покажува незнаење и со тоа ги минимизира опасностите

Не можев да не интервенирам, зашто никако не може да се истолерира ширење невистини од било кого, а камоли од доктор, кој истовремено е и претседател на Здружението на...

Здравје 12.05.20 | 13:14

Здравите луѓе ќе ни умрат од недвижење, вратете го животот во нормала!

На својот официјален Фејсбук профил, д-р Лилија Чолакова-Дервишова која е претседателка на Здружението на матични лекари, напиша дека се поголем е бројот на луѓе кои...