Ознака: црно море
Свет 23.11.20 | 14:45

Американски воен брод со ракетно наоружување влезе во Црното Море

Американскиот ракетен разорувач „Доналд Кук” со наведувано ракетно оружје се упати кон Црното Море во патрола. Доналд Кук ДДГ-75 почна да го преминува теснецот во Црното...

Балкан 14.10.20 | 14:10

Пронајдени нови резерви на гас во Црното Море

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во средата рече дека земјата пронашла нови резерви на природен гас во Црното Море. Зборувајќи пред парламентарната група на...

Балкан 10.01.20 | 11:24

Три лица се водат како исчезнати при судир на танкер и рибарски чамец во Турција

Во водите на Црно Море, во близина на Истанбул, утрово се судрија танкер, кој пловел под руско знаме, и турски рибарски чамец. При судирот рибарскиот чамец потонал, а канцеларијата...

Свет 07.01.19 | 08:49

Воен брод на САД вплови во Црното Море

Десантниот брод на воената морнарица на САД, „Форт Мекхенри“ започна транзит преку Теснецот Дарданели и плови кон Црното Море, соопшти на Твитер прес-службата на шестата...