Ознака: црно море
Свет 14.03.23 | 21:43

Американскиот дрон падна поради остар маневар, соопшти руското Министерство за одбрана

Министерството за одбрана на Русија денеска соопшти дека американскиот дрон MQ-9 паднал во Црното Море поради остар маневар, како и дека руските ловци не отвориле оган...

Свет 14.03.23 | 20:57

Рускиот амбасадор во САД повикан во Стејт департментот по инцидентот над Црното Море

Портпаролот на американскиот Стејт департмент, Нед Прајс изјави дека амбасадорот на Русија во САД, Анатолиј Антонов денеска е повикан во Стејт департментот по инцидентот...

Свет 14.03.23 | 19:34

Кирби: САД и понатаму ќе оперираат во водите на Црното Море

САД оперираат во меѓународните води, Црното Море е дел од меѓународните воздушни граници и дронот се наоѓаше во тој простор, изјави денеска Џон Кирби, портпарол на Националниот...

Свет 14.03.23 | 18:50

Инцидент над Црно Море: Руски авион ловец се судри со американски дрон

Руски авион ловец Су-27 се судри со американски дрон MQ-9 Reaper денеска над Црното Море, соопшти Европската команда на американската војска. Нашиот MQ-9 вршеше рутински операции...

Свет 16.08.22 | 09:21

Три лица загинаа откако влегоа да пливаат во Црно Море

Три лица загинаа, а две се повредени по експлозијата на непозната направа додека пливале во Црното Море во јужниот украински регион Одеса, соопшти локалната полиција. Несреќата...

Свет 06.06.22 | 16:46

Украина тврди дека ја потиснала руската флота од Црното Mоре

Украинската армија денеска соопшти дека ја потиснала руската флота на околу сто километри од украинското лрајбрежје во Црното Море, каде руските бродови со недели...

Свет 06.05.22 | 14:45

Гори рускиот воен брод „Адмирал Макаров“ во близина на Одеса

На социјалните мрежи се појавија неколку се уште непотврдени информации дека руски воен брод гори во близина на Змискиот остров во Црното Море. Според објавите, станува...

Свет 28.04.22 | 08:45

Официјален Лондон: Руската морнарица сè уште е закана од Црното Море

Црноморската флота на Русија сè уште може да нападне украински цели, се наведува во најновиот извештај на британското Министерство за одбрана. Наводно, поморската сила...

Свет 31.03.22 | 09:20

САД ги повлекува воените бродови од Црното Море

САД ги повлекуваат своите воени бродови од Црното Море. Според портпаролот на Пентагон Џон Кирби, американската воена команда ги распоредила бродовите како мерка на...

Балкан 28.03.22 | 19:57

Мини од Украина пловат кон Бугарија и Турција преку Црно Море

По објавата дека морска мина од Украина стигнала до Босфор, откриена е уште една овој пат во близина на Бугарија. Се претпоставува дека оваа мина пристигнала и од Украина,...

Балкан 21.03.22 | 15:48

Морски мини од Украина лутаат пo Црно Море и се приближуваат кон брегот на Бугарија

Морски мини, поставени во водите на Црно Море крај брегот на Украина, биле однесени од невреме и тие сега слободно пловат и се приближуваат до брегот на Бугарија, соопшти...

Свет 10.03.22 | 18:15

„Гугл мапс“ ја покажа луксузната вила на Путин на Црното море од милијарда долари

„Гугл мапс“ ја прикажа тајната луксузна вила на рускиот претседател Владимир Путин на Црното Море вредна милијарда долари. Прекрасната вила на руското крајбрежје...

Свет 02.03.22 | 11:04

Би-Би-Си: Зошто окупацијата на Херсон е важна за Русија?

Доколку тоа се потврди, а засега има само тврдења на руското Министерство за одбрана, тогаш заземањето на овој Херсон, град на југот на Украина со речиси 300.000 жители,...

Свет 26.02.22 | 17:08

Турција го затвори преминот на руските воени бродови низ Црното Море

Турција го затвори преминот на руските воени бродови низ Црното Море, во екот на руската инвазија на Украина, потврди украинскиот претседател Володимир Зеленски. Им...

Свет 26.11.21 | 08:30

Американски воен разурнувач вплови во Црното Море

Ракетниот разорувач УСС „Арли Бурк“ (ДДГ-51), водечки брод од оваа класа американски разурнувачи, вплови во Црното Море. Додека е во Црното Море, разурнувачот на американската...

Свет 07.07.21 | 15:33

Москва ги смета односите со Лондон – замрзнати

Портпаролот на рускиот претседател Владимир Путин, Дмитриј Песков, истакна дека Москва е загрижена поради изјавата на британскиот министер за надворешни работи Доминик...

Свет 28.06.21 | 13:49

Украина и НАТО почнуваат масивни воени вежби во Црното Море во близина на Русија

Украина и САД ќе почнат воени вежби во Црното Море и на југот на Украина, во кои ќе бидат вклучени повеќе од 30 земји и покрај руските барања за откажување на вежбите. Вежбите...

Свет 24.06.21 | 15:57

Русија предупреди дека е подготвена да нападне туѓи воени бродови кои ќе ги нарушат нејзините територијални води

Русија ќе биде подготвена да „отвори оган и да нападне“ туѓи бродови за да ги заштити своите граници, предупреди рускиот заменик министер за надворешни работи Сергеј...

Балкан 09.06.21 | 09:27

Бугарски воен авион се урна во Црното Море

Авион на бугарското воено воздухопловство „МиГ-29“ се урна во Црното Море кај Шабла за време на воените вежби „Шабла 2021“. Веста за БНР ја потврди потполковникот Кирил...

Свет 23.11.20 | 14:45

Американски воен брод со ракетно наоружување влезе во Црното Море

Американскиот ракетен разорувач „Доналд Кук” со наведувано ракетно оружје се упати кон Црното Море во патрола. Доналд Кук ДДГ-75 почна да го преминува теснецот во Црното...