Ознака: цигари
Живот 12.06.24 | 18:56

Како да се отстрани непријатниот мирис на цигарите од домот

Постојат трикови кои можат да помогнат успешно да се елиминираат непријатните мириси од вашиот дом и облека. Од непријатниот мирис на чадот од цигарите е тешко да се...

Здравје 31.05.24 | 10:44

Бројот на активни пушачи во Македонија е 45.4 отсто, низок процент на оние кои се откажале од тутун

Употребата на тутун кај нас е многу висока. Последните истражувања покажуваат дека процентуалната застапеност на население кое употребува тутун, нѐ става меѓу земјите...

Црна хроника 18.03.24 | 14:52

На ГП Табановце жена се обидела да прошверцува над 1.700 кутии цигари од Македонија

Патничка се обидела да прошверцува над 1.700 кутии цигари во автобус од Македонија за Австрија на граничниот премин Прешево-Табановце, соопшти денеска Царинската управа...

Здравје 06.12.23 | 15:01

Граѓаните во Македонија пушат најмногу во Југоисточна Европа, а цените на кутија цигари се најевтини во Европа

Граѓаните во Македонија се најголеми конзуматори на тутун во споредба со жителите од Југоисточна Европа (ЈИЕ). Високи 48,40% од македонските граѓани пушат цигари, а во...

Црна хроника 13.10.23 | 11:41

Царинска управа: Спречен шверц на 50 штеки цигари купени во фри-шоп на Богородица

Спречен шверц на 50 штеки цигари што грчки државјанин ги купил на фри-шоп и без да ги пријави сакал да ги внесе во РС Македонија преку граничниот премин Богородица. Вкупната...

Економија 13.10.23 | 09:51

Цигарите нема да поскапат од денес, туку од 1 јануари

Од денеска нема да поскапат цигарите за пет денари, туку спаува во сила одлуката за промена на акцизата, но поскапувањето нема да се случи сега, туку од први јануари идната...

Економија 10.10.23 | 12:32

Поскапуваат цигарите и пурите

Со одлука на владата на 05.10.2023 година донесени и објавени се измените и дополнувањата на Законот за акцизите кои на сила стапуват од 13.10.2023 година. Со овој закон, се ставаат...

Здравје 16.09.23 | 11:58

Со една билка откажувањето од цигарите е многу полесно

Пушењето цигари е еден од главните проблеми на овој век. Тоа го уништува здравјето на суров начин, особено дишењето. Затоа, неопходно е веднаш човек да ги прочисти белите...

Економија 28.08.23 | 11:18

Се враќа шверцот на цигарите во Македонија, овојпат од грчките фришопови

Цигари „винстон“, „марлборо“, „вест“, „оме карелиа“ и други, без бандероли, со написи на англиски, сѐ почесто лесно се наоѓаат во малопродажни места во Скопје, Тетово,...

Економија 18.08.23 | 13:50

Од два до четири денари ќе поскапат цигарите следната година

Од два до четири денари ќе поскапат цигарите и разни други тутунски производи следната година поради измените на Законот за акцизите кои се доставени во Собранието....

Здравје 26.05.23 | 13:03

Пушачите во Македонија пушат по една кутија цигари на ден, скоро половина од возрасните пушат редовно

Макекдонија е една од земјите со највисока преваленца на пушење тутун во Европа, покажаа најновите истражувања, презентирани денеска од канцеларијата на регион на...

Здравје 18.05.23 | 10:51

Производите за намалување на штети се можност за поздрав живот

Концептот за намалување на штетите (Harm Reduction) по дефиниција претставува стратегија која се користи за да се минимизира штетата на поединците и/или поширокото општество...

Црна хроника 22.04.23 | 18:24

Од маркет украл 663 кутии цигари: Струмичанец уапсен за тешка кражба

Полициски службеници од СВР Струмица го успасиле струмичанецот Г.П. (40) поради основано сомнение за сторено кривично дело тешка кражба од маркет во Струмица. Од МВР информираат...

Вести 24.03.23 | 15:09

Цигарите поскапи за 10 денари

Од вчера за десет денари од кутија се поскапени цигарите кои се увезуваат од Србија. Трговците велат дека дистрибутерите им го најавиле ова пред неколку дена, но се изненадени...

Здравје 20.01.23 | 10:39

Македонците лидери во регионот според потрошувачка на цигари по најниска цена

Република  Македонија е меѓу првите 10 земји во светот врз основа на преваленца на пушење и вкупниот број испушени цигари дневно по пушач. Според истражувањето на „Аналитика...

Здравје 20.01.23 | 10:13

Истражување: Цигарите во Македонија се најевтини во регионот и први сме во потрошувачката на тутун

Македонија е меѓу првите 10 земји во светот врз основа на Република преваленца на пушење и вкупниот број испушени цигари дневно по пушач. Податоците на Аналитика покажуваат...

Калеидоскоп 22.12.22 | 23:12

Пет евтини трикови за дома да не ви смрди на цигари

Смрдеата што останува по пушењето во затворена просторија е ноќна мора на секој непушач, но тоа не им се допаѓа ниту на пушачите. Постојат трикови кои успешно го елиминираат...

Црна хроника 01.12.22 | 19:37

Македонски државјанин уапсен во Драч: Дошол од Италија и се обидел да шверцува цигари

Македонски државјанин е уапсен во албанското пристаниште Драч, при обид да шверцува цигари. Уапсено е лицето А.Ј. (44) жител од Македонија, откако при претрес на неговото...

Свет 07.06.22 | 10:05

Поради војната Германците остануваат без цигари: Нема суровини, некои брендови тешко се наоѓаат

Недостигот на хартија за пакување цигари може да влијае на пушачите во Германија, а некои брендови е речиси невозможно да се најдат во малопродажните места. Проблемите...

Свет 27.03.22 | 17:37

Воени профитери: Руските војници во Белорусија менуваат гориво за алкохол

Украинското Министерство за одбрана утрово објави информација за корупција меѓу руските војници стационирани во соседна Белорусија. Според украинската страна, руските...