Ознака: цигари
Црна хроника 07.09.21 | 15:07

Запленети 280 килограми режан тутун и 59.996 штеки цигари

Одделнието за истраги при Царинската управа на Република Македонија во соработка со Одделот за криминалистичка полиција при МВР, на ден 06.09.2021 година спроведе...

Здравје 26.07.21 | 10:06

„Филип Морис“ бара забрана на цигарите

Извршниот директор на тутунската компанија „Филип Морис интернејшнл“, Јацек Олчак ја повика Британската влада да ги забрани цигарите во рок од една деценија, вклучително...

Фудбал 01.06.21 | 21:24

Градскиот стадион во Скопје како кокошарник, валкан и полн со цигари и отпушоци

Вечерва, по пауза од 15 месеци повторно имаше публика на Градскиот стадион во Скопје „Тодор Проески“. Се играше пријателскиот фудбалски меч Македонија – Словенија....

Економија 03.03.21 | 15:39

Поскапеа цигарите „жаде“, „лаки страјк“ и „ротманс“

Дел од цигарите во продавниците поскапеа од 5 до 10 денари. Така цигарите „жаде“ и „лаки страјк“ од 95 денари за кутија, сега се продаваат по 100 денари, а цената на „ротманс“...

Свет 20.01.21 | 11:38

Во Милано од денеска е забрането пушење на јавни места

Од денеска областа на градот Милано станува зона за непушачи на јавни места, јавија италијанските медиуми. Градските власти одлучија да забранат пушење на автобуски...

Економија 25.12.20 | 15:39

Македонија е лидер во регионот според бројот на пушачи

Алармантни се податоците за пушењето цигари во земјава. Лидери сме по бројот на пушачи во регионот и во Европа, а во светски рамки се наоѓаме меѓу 10-те најлоши држави,...

Економија 24.09.20 | 15:38

Поскапуваат цигарите

Поради новиот Закон за тутун во наредниот период сите пакувања ќе мораат да содржат по 20 цигари, со што досегашните пакувања со по 19 цигари нема да бидат дозволени да...

Црна хроника 25.08.20 | 11:13

Бугарин фатен со 2.000 кутии цигари кај Струмица

Вчеравечер во 20.00 часот во Полициската станица Струмица, поради сомнение за  криумчарење бил приведен бугарскиот државјанин Г.С.К.(45). На магистралниот пат во близина...

Здравје 28.04.20 | 08:48

На пушачите ова ќе им се допадне: Никотинот може да помогне во борбата против короната

Француските научници ќе почнат испитување врз луѓе со цел да ја тестираат претпоставката дека никотинот може да помогне во броба со новиот коронавирус. Испитувањето...

Здравје 16.03.20 | 10:24

Докторите апелираат: Поради коронавирусот држете се подалеку од цигарите

Членот на Научниот одбор на Министерството за здравство на Турција, проф. д-р Фусун Онер Ејубоглу, рече дека пушењето значително ја нарушува одбраната на белите дробови,...

Свет 01.03.20 | 19:50

Од денеска кутија „малборо“ кошта 10 евра во Франција

Регулираните цени на тутунот растат, додека на природниот гас се намалуваат, се главните мерки кои го одбележаа овој први март во Франција, кога традиционално има измени...

Црна хроника 23.02.20 | 12:47

Македонски камион се преврте во Италија, излетале шверцувани цигари вредни над 200 илјади евра

Во Северна Италија на автопатот А13, на делот меѓу Алдедо-Малбербего, македонски камионџија се превртел со возилото и завршил во болница откако излетал од автопат. Но,...

Црна хроника 21.02.20 | 16:48

Шверцери на тутун и цигари во Тетово брутално нападнаа инспектори

Царинската управа на Република Македонија во соработка со Државниот Пазарен Инспекторат, во текот на денешниот ден спроведоа две акции против нелегална продажба...

Здравје 09.02.20 | 09:56

Полн пепелник претставува голема опасност за здравјето на луѓето

Последните истражувања покажуваат дека и откако ќе бидат целосно изгаснати, цигарите преку филтрите и натаму во воздухот емитуваат 14 проценти од никотинот, што го „произведува”...

Свет 28.10.19 | 21:29

Голема европска акција против нелегална троговија со цигари и тутун

Властите во седум европски земји разоткрија меѓународна организирана криминална група вклучена во нелегална трговија со цигари, соопшти денеска Европол. Како што...

Психологија 28.09.19 | 15:49

Просто е: Ако некој сака да се откаже од пушењето, прво мора да биде среќен

Решението за да се остават цигарите лежи во нас, смета рускиот психолог. Сите сме свесни од опасноста која никотинот ја предизвикува. Непоправливите штети по нашето...

Економија 06.09.19 | 21:20

Акција против нелегална продажба: Запленети 2 000 кутиии цигари и 35 килограми тутун

Царинската управа на Република Македонија и Пазарната инспекција денеска спроведоа заедничка акција против нелегална продажба на цигари, режан тутун и други тутунски...

Црна хроника 11.07.19 | 13:07

Заплена на македонската Царина: 16 тони цигари и 13 тони тутун фатени на граница

Царинската управа на Република Македонија на граничните премини Табановце со соседна Србија и Богородица со соседна Грција спречи обиди за нелегален внес на цигари...

Свет 10.07.19 | 15:50

Италијанец ја видел својата почината сопруга на кутија цигари – бара 100 милиони отштета

Еден Италијанец се шокирал кога на купената кутија цигари на фотогафијата која предупредува на опасноста од пушењето ја видел неговата сопруга која починала пред повеќе...

Свет 04.07.19 | 13:42

Австрија забрани пушење во сите угостителски објекти

Австрискиот парламент, на летната сесија, последна пред предвремените избори, по долгата и емотивна дебата, донесе одлука за забрана за пушење во сите угостителски...