Ознака: цена на струја
Економија 15.01.22 | 09:37

Анѓушев: Цената на електричната енергија повеќе нема да се спушти под 80 евра за мегават час

Цената на електричната енергија на берзите долгорочно ќе се стабилизира од 80 до 120 евра за мегават час, но мислам дека цела 2022 година нема да ја поминеме со помал просек...

Економија 31.12.21 | 08:40

Струјата поскапува за 9,48 отсто, се укинува и евтина струја преку ден

Цената на електричната енергија за домаќинствата од 1 јануари ќе се зголеми за 9,48 проценти, а се укинува дневната евтина тарифа. Регулаторната комисија за енергетика...

Балкан 28.12.21 | 13:16

Бизнис организациите во Бугарија бараат итен состанок на Советот за национална безбедност поради цените на струјата

Работодавачите и деловните организации во Бугарија бараат итно свикување на Консултативниот совет за национална безбедност кај бугарскиот претседател Румен Радев...

Економија 17.12.21 | 13:53

Бислимоски: Нема да лицитираме со цената на електричната енергија

Додека не ги направиме анализите нема да лицитираме со цената на електричната енергија што ќе ја плаќаат потрошувачите на регулираниот пазар во првата половина на...

Економија 16.12.21 | 12:06

Битиќи: Цената на струјата ќе се зголеми, но и по 1 јануари ќе биде најниска во регионот

Вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи, вели дека цената на електричната енергија по 1 јануари ќе биде повисока, но немало да се зголеми за толку колку што...

Економија 14.12.21 | 21:48

Бислимовски: ЕВН дистрибуција побара 100 отсто повисока цена за покривање на загубите во системот

Пристигна првото барање за цената на електричната енергија доставено од страна на ЕВН дистрибуција. Согласно нивното барање, пред се заради зголемени трошоци за набавка...

Економија 09.12.21 | 09:02

Бектеши уверува дека цената на струјата нема да се зголеми повеќе од 10 проценти

Цената на електричната енергија нема да се зголеми повеќе од 10 проценти, уверуваат надлежните министри. Според нив, понудата што ЕСМ треба да ја даде кон универзалниот...

Свет 24.11.21 | 15:54

Австрија ја поскапува струјата за 17 отсто од 1 јануари

Oператорите со електрична енергија во Виена, Долна Австрија и Бургенланд на почетокот на следната година ќе ја поскапат струјата за околу 17 отсто. За домаќинство со...

Економија 21.11.21 | 13:09

Мицкоски: Струјата е покачена за претпријатијата, инфлацијата ја чувствуваат сите

Цената на струјата е најмалку два и пол пати, три пати покачаена од таа што била до пред некој месец поради несовесното работење на претходниците. Тоа е еден сериозен...

Економија 08.11.21 | 08:39

Владата купува струја за 210 евра од мегават, а може да ја произведува 4 пати поевтино

Владата купува струја за 210 евра од мегават, а може да ја произведува 4 пати поевтино. 5.5 милиони евра колку што изнесува набавката на 26.000 мегавати струја се пари, со кои...

Свет 19.10.21 | 09:16

Чешка укинува ДДВ за струја и гас поради високите цени

Чешката Влада привремено го укина данокот на додадена вредност (ДДВ) за електрична енергија и гас поради големиот пораст на цените на енергијата. Чешкото Министерство...

Економија 06.07.21 | 14:32

Нaмалувањето на ДДВ за струјата да важи само за домаќинствата

Собраниската Комисија за финансирање и буџет денеска ја продолжи амандманската расправа по Предлог-измените на Законот за додадена вредност со кој се предлага годинава...

Економија 04.06.21 | 20:48

РКЕ во иднина нема да ја определува крајната цена на струјата

Регулаторната комисија за енергетика веројатно во иднина нема да ја има улогата на регулатор на пазарот на електрична енергија, кој влијае на крајната цена на струјата...