Ознака: бустер
Здравје 21.02.22 | 19:05

Во Македонија не се признаваат бустер-дозите од Србија, освен „Фајзер“

Освен „фајзер“, третата бустер-доза од „Астра зенека“, „Спутник“, „Модерна“, кинеските вакцини „синофарм“ и „синовак“, на сите пациенти кои се вакцинирале во...

Свет 07.02.22 | 09:48

Во Јапонија планирани се 1 милион дози бустер вакцина

Како дел од борбата против Омикронската варијанта на Ковид-19, Јапонија има за цел да дава дози за засилување на еден милион луѓе дневно. Владата планира да ја прошири...

Патувања 30.01.22 | 11:04

Во овие земји не се влегува без бустер доза, меѓу нив се и Грција, Хрватска, Шпанија…

Пандемијата сè уште трае, а правилата се менуваат. Како што стојат работите, само вакцинацијата наскоро нема да биде доволна за патување, туку ќе биде потребна потврда...

Свет 27.01.22 | 16:47

Засилувачката доза може да ги намали хоспитализациите поради Ковид-19 во Европа до 800.000

Засилувачката доза на вакцините против Ковид-19 може да ги намали идните хоспитализации во Европа за најмалку половина милион, соопшти денеска Агенцијата за јавно...

Свет 18.01.22 | 19:08

„Не“ за четврта доза за здравото население, постојаните бустери може лошо да влијаат врз имунитетот

Европската агенција за лекови на редовната прес-конференција денеска порача дека четврта доза вакцина за сега не се препорачува за здравото население, јави дописничката...

Свет 30.12.21 | 23:12

Израел одобри и втора „бустер“ доза за лицата со ослабнат имунитет

Израел одобри втора засилувачка доза на вакцината против Ковид-19 за високоризични групи, изјави денеска највисокиот здравствен функционер во земјата. Една израелска...

Здравје 17.12.21 | 11:37

Новиот сој е околу 70 пати позаpaзен – особено ќе ги погоди оние кои немаат примено бустер, вели микробиологот Камил

Во Велика Британија вчера се евидентирани 88.376 нови случаи, со што втор ден по ред е соборен рекордот. Завчера беа регистрирани 78.610 нови случаи. Британскиот премиер, Борис...

Здравје 21.11.21 | 20:15

Дали треба да се испитуваат антитела пред третата доза?

Шест месеци по втората доза на вакцината против Ковид, потребна е трета вакцинација, се согласуваат имунолозите. Дали тестот за антитела може да открие кога е точното...

Свет 05.11.21 | 11:34

ЕМА: Третата „бустер“ доза за општата популација е следниот чекор

Европската агенција за лекови (ЕМА) ја повтори својата препорака да се дава трета „бустер“ доза од вакцините на „Фајзер“ и „Модерна“ на лица постари од 18 години. Повеќето...

Здравје 13.10.21 | 09:10

Српска докторка открива во што е разликата меѓу бустер и трета вакцина и која вакцина да се избере

Претседателот на Националниот експертски комитет за имунизација вели дека целта сега е да се поттикнат помладите генерации да се вакцинираат Проф. Д -р Љиљана Марковиќ...

Свет 23.09.21 | 07:45

САД ја одобри третата бустер доза

Американската Агенција за лекови (ФДА) ја одобри употребата на третата доза од вакцината „Фајзер/БиоНТек“ против Ковид-19, таканаречената „бустер“ или „засилувачка“...