Како дел од борбата против Омикронската варијанта на Ковид-19, Јапонија има за цел да дава дози за засилување на еден милион луѓе дневно.

Владата планира да ја прошири третата доза откако бројот на дневни случаи за прв пат викендов го надмина нивото од сто илјади.

Премиерката Кишида Фумио во својот говор на парламентарната седница рече дека имаат за цел да администрираат зголемена доза вакцина на еден милион луѓе дневно.

Осврнувајќи се на напорите за борба против варијантата Омикрон, Кишида рече: „Со оваа јасна цел, владата ќе работи да ги вакцинира оние што сакаат да се вакцинираат што е можно поскоро“.

Агенцијата Кјодо објави дека до 4 февруари, само 4,8 отсто од 125-милионското население на Јапонија ја примиле третата доза вакцина.

Бројот на случаи на Ковид-19 во Јапонија се зголеми на 3.316.122, а бројот на починати од вирусот се искачи на 19.357.

Бројот на случаи надмина 1 милион во првата недела од август 2021 година, кога се одржаа Олимписките игри во Токио, 2 милиони на 20 јануари и 3 милиони на 3 февруари.

Низ целата земја, 1134 лица се лекуваат од Ковид-19 во единиците за интензивна нега.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.