Ознака: бугарски пасош
Свет 12.10.21 | 09:41

Европската Комисија нема проблем со бугарските пасоши издадени за македонски граѓани

Според Европската Комисија, издавањето бугарски пасоши за Македонци е внатрешна работа на Бугарија во која таа не се меша. МИА побара одговор од Европската Комисија...

Македонија 25.09.21 | 09:03

Пред да земат бугарски пасош, Македонците кај нотар заверуваат изјави дека се Македонци

Бугарија сама на себе си прави поголема штета со притисоците врз Македонија, бидејќи колку повеќе негаторски се поставува кон Македонците, толку повеќе Македонците...

Балкан 28.08.21 | 19:55

30 000 луѓе од 2019 година чекаат бугарско државјанство

„Околу 30 000 се предметите што чекаат докажување бугарско потекло за добивање на бугарско државјанство во моментот“, соопшти Катја Матева- Трифонова, директор на Дирекцијата...

Балкан 01.04.21 | 10:25

Македонците со бугарски пасоши се бришат од избирачките списоци

Само на неколку дена пред парламентарните избори, општината Благоевград започна процедура за бришење на 3.526 избирачи од селото Рилци. Тие се бугарски државјани од .Македонија,...

Македонија 10.03.21 | 09:28

Каде се оние 100.000: Само 329 Македонци со бугарски пасош се пријавиле за гласање за изборите во Бугарија

Изненадувачки е колку малку се оние кои сакаат да гласаат во останатите балкански држави. Во Македонија, со која обостраните односи се затегнати поради историските...

Македонија 23.02.21 | 08:23

Секој што на пописот ќе се изјасни за Бугарин, да добие пасош по брза постапка

Културниот центар „Иван Михаилов“ од Битола преку писмо адресирано до бугарскиот претседател Румен Радев, бугарскиот премиер Бојко Борисов и вицепремиерите Екатерина...

Македонија 22.12.20 | 10:06

Бизнисот со посредување за бугарски пасош и натаму „цвета“: Доволни 800 евра и две до три години процедура

Социјалните мрежи се преплавени со оглаи и понуди за посредување за брзо и лесно добивање бугарско државјанство за македонските граѓани, но и на сајтовите за огласување,...

Македонија 19.12.20 | 17:25

Македонците со бугарски пасош нова пречка во разговорите со Софија

Македонците со бугарски пасош стануваат дел од разговорите што во наредниот период треба да ги водат Скопје и Софија, најавува бугарското Министерство за надворешни...

Балкан 11.12.20 | 16:36

Сите потврдиле дека имаaт бугарско потекло: 66.000 Македонци станале Бугари

Бугарската министерка за правда Десислава Ахладова во бугарскиот парламент, како одговор на пратеничко прашање, истакнала дека во последните десет години речиси 66...

Македонија 27.11.20 | 19:04

Стружанец, кој чека операција на срце, го врати бугарскиот пасош

Стружанецот Васко Јолески се откажа од бугарското државјанство револтиран од последната политичка ситуација. Тој бугарскиот пасош и патните исправи ги испрати по...

Балкан 27.11.20 | 11:09

Официјална Софија вознемирена од објавувањето податоци за Македонците со бугарски пасош

Бугарија очекува брза реакција на властите во Скопје за тоа што податоци за лица со бугарско државјанство кои живеат на територијата на Република Македонија биле дистрибуирани...