Ознака: брзи кредити
Македонија 16.04.24 | 16:03

Таравари: Ќе ги забраниме коцкањето и брзите кредити

Претседателскиот кандидат, Арбен Таравари, оствари посета на градот Струга, каде се разговараше за различни прашања во заедницата, почнувајќи од здравствените работници...

Црна хроника 05.03.24 | 14:30

Скопјанка со туѓи податоци аплицирала за брзи кредити

СВР Охрид денеска соопшти дека поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „измама“, „ злоупотреба на лични податоци“ и „оштетување и неовластено...

Економија 12.09.23 | 09:50

Грковска: Неопходна е поголема одговорност на финансиските друштва и поголема контрола врз издавањето на „брзите кредити“

Заменичката на претседателот на Владата задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска, денеска одржа координативен состанок со надлежните институции и...

Црна хроника 04.08.23 | 17:23

Жена од Кочани пријавила злоупотреба на лична карта за подигање брзи кредити

Четириесет и четиригодишна жена од Кочани со живеалиште во Пробиштип вчера во ОВР Пробиштип пријавила дека нејзината лична карта била злоупотребена за подигање брзи...

Црна хроника 14.07.23 | 09:52

Внимавајте со кого ги споделувате податоците, сè повеќе брзи кредити се подигнуваат лажно

СВР-Битола информира дека евидентирани се зачестени пријави од граѓани кои се измамени со злоупотреба на личните податоци. Најчестите измами пријавени и пристигнати...

Црна хроника 19.06.23 | 13:00

Со туѓи лични карти успеале да присвојат над седум илјади евра: Од затвор давал инструкции за подигање брзи кредити

Три лица се уапсени и против нив е поднесена кривична пијава откако тие успеале да украдат податоци од три лица од Радовиш и со нивните податоци, без нивно знаење, да...

Економија 22.05.23 | 11:17

Зголемен број поплаки кај Народниот правобранител за злоупотреби со брзите кредити

Зголемен бројот на поплаки кај Народниот правобранител во Југозападниот регион за измами поврзани со брзи кредити. Состојбата е алармантна ,брзите кредити намамуваат...

Македонија 30.04.23 | 18:30

Како брзите кредити ве водат до должничко ропство, објаснува адвокатот Митровски

Финансиските друштва ги ставаат граѓаните во должничко ропство користејќи ги празнините во законите па додека каматите ги држат во нормални рамки, долговите се билдаат...

Економија 30.04.23 | 17:16

Знаете ли дека имате рок од 14 дена во кој може да се откажете од кредитот?

Економската криза заедно со инфлацијата ги натера граѓаните дополнително да се задолжуваат, вели за Детектор Маријана Лончар Велкова од Организацијата на потрошувачи....

Црна хроника 09.12.22 | 09:14

Внимателно: Измамници може да ги злоупотребат вашите лични податоци за подигнување на брзи кредити

Секторот за внатрешни работи Битола информира дека зачестиле пријави од граѓани кои се измамени со злоупотреба на личните податоци, односно подигнување на брзи кредити...

Црна хроника 28.07.22 | 13:08

Воен инвалид од кочанско Оризари барал хуманитарна помош, личните податоци му ги злоупотребиле за подигање брзи кредити

Личните податоци на 47-годишниот Слободан Ангелов од кочанската населба Оризари, кој е воен инвалид од конфликтот во 2001 година, биле злоупотребени од страна на непознато...