Ознака: бранители
Македонија 10.08.21 | 08:56

Македонија денеска одбележува 20 години од загинувањето на осумтемина припадници на АРМ кај месноста Љуботенски Бачила

Македонија денеска одбележува 20 години од загинувањето на осуммината припадници на Армијата на Република Македонија кај месноста Љуботенски Бачила во 2001 година. На...

Македонија 19.06.21 | 16:37

Украдена спомен-плочата на бранителите кај Гајре

Уништена е спомен-плочата поставена на патот над тетовско Гајре на 5 јуни во чест на петмината армиски бранители убиени во 2001 година, информираат денеска од Одборот...

Македонија 05.06.21 | 16:51

Поставена плоча кај Гајре во чест на загинатите петмина армиски бранители во 2001 година

Се одбележаа 20 години од нападот и убивањето на петмина армиски бранители кај тетовското село Гајре на патот од Тетово кон Попова Шапка. Почит им беше оддадена од...

Калеидоскоп 14.01.20 | 21:55

Поп на помен на бранителите рече „нашата независна држава“, а присутните едногласно го коригираа: Македонија, попе!

Присутните на помен за македонските бранители биле сведоци на несекојдневен настан. На поменот попот од Македонската православна црква во својата порака им оддава...