Ознака: Божик
Сервиси 08.01.23 | 17:20

Како треба да се испочитува третиот ден Божик и Св. Стефан

Утре, на третиот ден од празникот Божик светата православна црква го празнува споменот на светиот архиѓакон и првомаченик Стефан. Тој е наречен првомаченик затоа што...

Македонија 07.01.23 | 18:36

Да си ја чуваме татковината, ни порача Пендаровски за Божик

Претседателот Стево Пендаровски денеска на сите православни верници им го честиташе големиот христијански празник Христовото раѓање – Божиќ. Светлината на Божиќ...

Македонија 07.01.23 | 17:48

Денеска е Божик и за луѓето што ги направија терористи и кои за буквално една клоца лежат по 15 години затвор

Денеска е Божик и за луѓето што ги направија терористи и кои за една клоца (буквално една клоца) лежат по 15 години затвор, потсетува полковникот Драган Ковачки. Нека им...

Калеидоскоп 07.01.23 | 16:00

Митрополит Струмички Наум: Божик не е семеен празник, бадниковата вечера му е потполно туѓа на црковниот живот

Секоја година, околу Божикните празници на површина излегуваат одредени недоумици околу нивното правилно чествување. За да нема многу забуни околу оваа проблематика,...

Калеидоскоп 07.01.23 | 15:48

Уникатните божиќни пештери кои секоја година ги прават вештите раце на монахињите од Рајчки манастир

Опколен со живописна природа и воодушевувачки поглед кон Дебарското Езеро, манастирот „Св. Георгиј Победоносец“, познат уште како Рајчки манастир изобилува со духовен...

Калеидоскоп 07.01.23 | 09:22

Ќе Му ставиш име Исус, што значи Спасител, бидејќи Он ќе го спаси народот

Денеска е Божик за христијаните кои се придржуваат на Јулијанскиот календар, а тоа се припадниците на МПЦ-ОА, Српската, Руската, Грузиската, Вселенската, Ерусалимската,...

Сервиси 04.01.23 | 16:40

На Божик првиот гостин треба да ви биде дете, свеќата што се пали да е од чист восок

На Бадник, денот пред Божиќ започнува божикното славење. Рано наутро се зема бадниково гранче и се пали оган. Жените во куќите месат колачи и торти и ја подготвуваат...

Колумни 29.12.22 | 21:07

Празните столови и чинии на празничната трпеза

Ламбе Арнаудов Наближуваат весели празнични денови полни со радост и искрени желби за здравје, среќа и бериќет, но и заедничко семејно одбележување на Рождеството Исусово...

Балкан 25.12.22 | 15:11

Божиќниот ручек во Грција двојно поскап

Инфлација и зголемувањето на цените, оваа година донесе и поскапа божиќна трпеза во Грција, меѓутоа се чини дека тоа не им го расипа претпразничното расположение на...

Калеидоскоп 25.12.22 | 08:59

Католиците, протестантите и дел од православните верници го чествуваат Божик

Католичките и протестантските верници и дел од православните христијани, кои се водат според грегоријанскиот календар, денеска го одбележуваат Раѓањето Христово –...

Сервиси 23.12.22 | 09:22

25 декември е неработен ден за католиците во Македонија

Првиот ден на Божик – 25 декември, согласно Законот за празниците на РМ, е неработен ден за граѓаните од католичка вероисповед во Македонија, соопшти Министерството...

Балкан 01.11.22 | 13:42

Во Солун украсувањето за Божик и Нова година ќе се исклучува во 1 часот по полноќ

За божиќните и новогодишните празници, украсувањето и осветлувањето на Солун ќе биде на 7 декември, подоцна од вообичаеното, а светилките ќе се исклучуваат во 1 часот...

Култура 10.01.22 | 21:58

Публиката воодушевена од Божиќниот концерт во Офицерскиот дом

Во Офицерскиот дом се одржа Божиќниот концерт во организација на Општина Битола, а по повод големиот христијански празник Божиќ. Присутните имаа можност да го проследат...

Македонија 07.01.22 | 15:59

Максим Димитриевски: Честит Божиќ, да си помагаме меѓусебно и да развиваме заедништво, кое ќе ни донесе успешни години на функционирање и работење

Денеска, на денот кога го прославуваме Христовото раѓање, Ви посакувам добро здравје, мир во душата, љубов и почит од најблиските и неизмерна среќа, порача градоначалникот...

Македонија 07.01.22 | 15:31

Груби: За многу години Божиќ, среќа и благодет

Првиот вицепремиер и министер за Политички систем и односи меѓу заедниците, г-дин Артан Груби на сите православни верници им го честита Божиќ. Во пораката упатена до...

Македонија 07.01.22 | 14:07

Градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков со честитка за Божиќ: Да создадеме град во кој сите луѓе со добра волја ќе живеат во мир и благосостојба

Градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков упати честитка до сите христијани кои големиот верски празник Божиќ го слават по Јулијански календар. – Драги христијани...

Македонија 07.01.22 | 09:59

Ковачевски: Христовото раѓање симболизира нови почетоци, да бидеме сплотени кон подобра иднина

По повод големиот христијански празник Божиќ, претседателот на СДСМ Димитар Ковачевски, упати честитка до сите граѓани кои го слават, до православните христијани. Ви...

Македонија 07.01.22 | 09:39

Г.г. Стефан: Само народи коишто немаат свое, посегаат по туѓо

По повод Божик, г.г. Стефан заедно со Светиот архиерејски синод на Македонската православна црква-Охридска архиепископија, до свештенослужителите, монаштвото и до сите...

Македонија 07.01.22 | 08:04

Честитка по повод Божик од МД „Илинден”-Тирана

По повод Христовото раѓање- Божик, македонското друштво „Илинден”- Тирана упати честитка до поглаварот на МПЦ-ОА, неговото блаженство архиепископ охридски и македонски...

Македонија 07.01.22 | 07:59

Христос се роди – навистина се роди! За многу години Божик!

Православните христијани во земјава денеска го слават Рождеството Христово-Божик. Во сите храмови на Македонската православна црква изутринава се одржуваат божикни...