Ознака: Бојан Стојановски
Економија 05.03.24 | 13:23

ВМРО-ДПМНЕ поднесе 40 амандмани за законите за стратешки инвестиции во енергетиката

Пратеничката група на ВМРО – ДПМНЕ и коалицијата ќе ги преземат сите процедурални, демократски и собраниски процедури за да го спречат носењето на законите за стратешки...

Македонија 03.03.24 | 11:00

Пратеникот Стојаноски повика граѓаните да излезат и да се потпишат за кандидатурата на Гордана Силјановска Давкова

Почитувани пријатели, почнуваме со процесот за собирање на потписи за Гордана Силјановска – Давкова во Ѓорче Петров Денеска од 08 – 20 часот кај овластен нотар, канцеларијата...

Македонија 10.01.24 | 13:38

ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата поднесе десет амандмани и се против законот за игри на среќа со европско знаменце

Сакаме да изразиме една огромна загриженост што првата седница во 2024 година е седница на Комисијата за европски прашања на која што најголем приоритет во оваа година...

Македонија 07.12.23 | 11:24

Стојаноски: ВМРО-ДПМНЕ И Коалицијата поднесоа 250 амандмани на Предлог – буџетот за 2024 година

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за овој Предлог – буџет поднесе 250 амандмани преку кои сакаат да интервенираат и, како што велат, да поправат нешто што...

Економија 02.12.23 | 17:07

Стојаноски: Буџетот за 2024 е досега историски највисок, нереален и предизборен

Во понеделник, 4-ти декември од 10 часот почнува разгледувањето на Буџетот за 2024-та година. ВМРО-ДПМНЕ смета дека се работи за буџет кој досега е историски највисок, нереален,...

Економија 10.11.23 | 14:55

Стојаноски: Власта до крај на годината ќе се задолжи за нови 500 милиони евра

Во текот на вчерашниот ден до пратениците беа доставени два закони со европско знаменце со кои Македонија ќе се задолжи за нови 190 милиони евра. Со овие средства нема...

Македонија 31.10.23 | 21:24

Стојаноски: Ставот за уставните измени е јасен, а суштината на македонските политичари е да ги застапуваат националните интереси за кои што се платени со народни пари

Во вечерашната емисија „Топ Тема“ на Телма ТВ гостуваше пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Бојан Стојаноски кој што истакна дека ставовите на ВМРО-ДПМНЕ за уставните...

Економија 22.09.23 | 12:16

Стојановски: Со Законот за данокот на солидарност власта воведува арач за успешните компании

Солидарниот данок е новото економско промашување. Власта на СДСМ и ДУИ внесува нестабилност во работењето на бизнисот во Република Македонија, ова денеска од собраниската...

Македонија 09.08.23 | 20:13

За излез од акутелната состојба во која се наоѓа Македонија, потреби се избори

„Не може да очекуваме храброст од луѓе кои се кукавици, нехрабри, од луѓе под маса што се договараат и потпишуваат договори далеку од очите на македонскито народ и затоа...

Македонија 09.08.23 | 18:58

Стојаноски: Уставни измени под бугарски диктат нема да има, Манифестот на власта им е купување на време

Под бугарски диктат, на овој начин нема да има промена на Уставот. Ние ја повикавме власта, да престане ова што трае година и половина, немаше потреба да чекаме до 18 август,...

Економија 18.07.23 | 13:36

ВМРО-ДПМНЕ со конкретни предлози: Намалување на ДДВ на електрична енергија од 18 на 5% и 0% ДДВ за основните прехранбени производи

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за Обнова на Македонија уште во текот на минатиот месец поднесе предлог закон за изменување и дополнување на законот...

Македонија 12.07.23 | 14:27

Стојановски: Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ официјално ќе комуницираат со власта и со Џафери само за избори

Официјална комуникација на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ со пратеници од различните пратенички групи и со претседателот на Собранието може да има единствено само ако се...

Економија 13.06.23 | 12:12

Стојаноски: Животниот стандард на граѓаните е сериозно нарушен, инфлацијата е двоцифрена

Според пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Бојан Стојаноски, животниот стандард на граѓаните е сериозно нарушен, инфлацијата е двоцифрена, а Владата одбива да се откаже од зголемените...

Македонија 12.06.23 | 22:35

Стојаноски: Најголем проблем за европскиот пат на Македонија е тоа што Владата е корумпирана и криминална

„На самата лидерска средба ВМРО-ДПМНЕ понуди три датуми за предвремени парламентарни избори, едниот е во септември и двата во октомври на кои сите политички партии...

Македонија 12.06.23 | 21:57

Стојаноски: Тезата дека сме се согласиле за уставни измени е само растурање пердуви во јавноста, власта треба да се произнесе која од двете понуди од ВМРО-ДПМНЕ за нив е прифатлива

„Не е точно дека некој се согласил на уставни измени, тоа е само растурање на пердуви во јавноста. Одговорни политичари треба да одговорат дали и на кој начин ќе ги ефектуираат...

Македонија 12.06.23 | 12:19

Стојановски: Јасно е дека власта на СДС и ДУИ нема мнозинство за уставни измени

Димитар Ковачевски и СДС да се изјаснат по однос на предлозите на ВМРО-ДПМНЕ. Предлозите на ВМРО-ДПМНЕ го гарантираат нашиот идентитет, јазик и историја, а истовремено...

Македонија 23.03.23 | 12:38

Стојаноски: Надзорот на Коридорите 8 и 10д се плаќа и до седум пати поскапо споредено со други проекти

Според најновите информации кои ги објавија медиумите Електра Солушнс преку која ќе поминат најмногу пари од договорот за надзор, 8.3 милиони евра, има само четири свои...

Македонија 14.03.23 | 14:52

Фирма што работела на производство на долна облека ќе го врши надзорот на изградбата на Коридорите 8 и 10Д

Потонаа сите лаги на Артан Груби и Димитар Ковачевски за странски експерти при надзорот на градбата на Коридорите 8 и 10Д. „ИРД“ е само носител на Конзорциумот на хартија,...

Македонија 13.03.23 | 12:51

ЈО да отвори истрага за коруптивната шема со надзорот од 22 милиони евра, и да побара запирање на работата

Јавното обвинителство да реагира, да отвори истрага и да побара запирање на работата на Конзорциумот ИРД – ЕПТИСА – Електра Солушн – Евро Консалтинг. Во продолжение...

Македонија 10.03.23 | 21:24

Стојаноски: Епски криминал од 22 милиони евра за коридорите 8 и 10д кои ќе ги плаќаат граѓаните, пет клучни работи укажуваат на криминал

Еклатантен пример за епски криминал од 22 милиони евра кои граѓаните треба да ги платат за треба да завршат во приватните џебови. Се работи за Конзорциум кој го носи името...