Ознака: Блиски Исток
Свет 10.06.24 | 19:31

Блинкен пристигна на Блискиот Исток, првата средба ја има во Каиро

Американскиот државен секретар, Ентони Блинкен, пристигна на Блискиот Исток со надеж дека ќе се постигне прекин израелските напади во Газа и на огнот меѓу Израел и палестинската...

Свет 16.04.24 | 23:02

Ердоган: Нетанјаху е единствениот виновен за тензиите на Блискиот Исток

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, изјави дека израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху и неговата влада се единствено одговорни за ескалацијата на тензиите...

Свет 16.04.24 | 17:21

Неопходна е итна деескалација: Путин разговара со иранскиот претседател за состојбата на Блискиот Исток

Рускиот претседател Владимир Путин телефонски разговарал со својот ирански колега Ибрахим Раиси за „заострената“ ситуација на Блискиот Исток до која дојде по израелскиот...

Свет 10.03.24 | 10:11

Светски познатото кафуле дели откази на Блискиот Исток – брендот се најде на мета на активисти поради војната во Газа

Франшизата на „Старбакс“ на Блискиот Исток почна да отпушта околу 2.000 работници во регионот, објави „Ројтерс“. Светски познатиот бренд, стана цел на активисти за време...

Балкан 16.01.24 | 21:35

Герапетритис: Грција е во позиција да има креативна и суштинска интервенција во прашањето на Блискиот Исток

Треба да ги фокусираме сите наши напори да можеме да го спречиме ширењето на кризата и во други региони, кои по дефиниција се особено ранливи, како што се Либан и Црвеното...

Свет 31.10.23 | 08:59

Прелевањето на војната во Сирија веќе почна: На Блискиот Исток има катастрофа од библиски размери

Рускиот амбасадор во ОН, Василиј Небензја, изјави дека на Блискиот Исток се случува катастрофа од „библиски размери“, додавајќи дека „никакви хуманитарни паузи нема...

Свет 26.10.23 | 09:46

Путин: Судирот на Блискиот Исток може да се прошири

Рускиот претседател Владимир Путин на средбата со руските верски поглавари изјави дека не е во ред невини жени, деца и старци во Газа да се казнуваат заради туѓите злосторства,...

Свет 13.07.22 | 21:36

Бајден од арапските земји ќе бара да го зголемат производството на нафта за да ѝ се нанесе удар на Русија

Претседателот на САД Џозеф Бајден допатувал вчера во својата прва посета на Блискиот Исток, во текот на која ќе ги посети Израел, Западниот брег и Саудиска Арабија. Турнејата...