Ознака: билјана ивановска
Македонија 17.09.21 | 12:16

Ивановска: Ги охрабрувам граѓаните да пријават корупција

Во јавноста се прави забуна меѓу оставка од морален аспект и професионална одговорност. Можеби затоа оставката на министерот за здравство, Венко Филипче ни се чини...

Македонија 17.09.21 | 10:17

Ивановска: Не верувам дека Филипче вмешал прсти во трагедијата, но оставката треба да му биде прифатена

Се прави збрка во јавноста помеѓу оставка од морална причина и професионална одговорност и можеби затоа таа оставка ни се чини како задоцнета, вели претседателката...

Македонија 15.07.21 | 13:37

Ивановска: Околу 20 проценти од претставките кои ги добива ДКСК се однесуваат на правосудството

Околу 20 проценти од претставките кои ги добива Државната комисија за спречување на корупцијата од граѓаните се однесуваат на правосудството, нагласи претседателка...

Македонија 04.05.21 | 15:02

Состојбата со корупцијата е сериозна: Ивановска информираше за работата во изминатата година

Претседателката на Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) Билјана Ивановска денеска ги информираше членовите на собраниската Комисија за политички...

Скопје 16.04.21 | 23:00

Првиот човек на Антикорупциска: Градоначалникот на Центар да побара суспензија на ГУП

Градоначалникот на Општина Центар треба да побара колку што е можно поскоро суспензија за Деталниот урбанистички план, вели во своето вечерашно гостување во емисијата...

Македонија 21.03.21 | 22:11

Ивановска: При крај сме со предметот „Леонардо “ против Рашковски, државата плаќа големи камати

Договорот со италијанската фирма „Леонардо“ за набавка на радарски системи останал ист и пред во него да се вклучи поранешниот генерален секретар Драги Рашковски,...

Македонија 12.03.21 | 11:48

ДКСК: Лекарската комора да побара одговорност од директорот на струшката болница

Претседателката на Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК), Билјана Ивановска ја повика Лекарската комора да реагира и да побара одговорност од директорот...

Македонија 11.03.21 | 13:08

Антикорупциска бара Јавното обвинителство да се вклучи во истрагата на кинеските вакцини на Заев и Филипче

Државната комисија за спречување на корупција  (ДКСК) на денешниот колегиум одлучила да пристапи кон собирање доволно информации во врска со наводите што се појавија...

Македонија 11.03.21 | 11:05

Ивановска: Нè изненадија информациите дека постоел неорганизиран процес за набавка на вакцините

Нè изненадија информациите дека постоел неорганизиран процес за набавка на вакцините, рече утрово претседателката на Антикорупциската комисија Билјана Ивановска во...

Македонија 10.03.21 | 13:50

ДКСК отвори предмет за набавката на софтвер од Драги Рашковски, потврди Ивановска

Државната комисија за спречување на корупцијата отвори предмет за набавка на софтверот од страна на поранешниот генерален секретар на Владата Драги Рашковски, потврди...

Македонија 01.02.21 | 21:01

Ивановска: ЕУ, ГРЕКО и Транспаренси потврдуваат дека политиката влијае врз бизнисот

Претседателката на Државна комисија за спречување на корупцијата Билјана Ивановска во своето гостување во емисијата „Топ Тема“ зборуваше за високото ниво на корупција...

Македонија 27.01.21 | 13:21

Се подготвува ли разрешување на првата aнтикорупционерка Ивановска?

Ние веќе почнавме да го градиме тоа чувство дека поддршката од власта е декларативна. Владата искочи со јака политичка волја, го донесе законот за Комисијата и во тој...

Македонија 26.01.21 | 10:38

Ивановска: Поддршката од власта е декларативна, во зградата во која се всели Груби, требаше да се вселат ДКСК и Финансова

Ние веќе почнавме да го градиме тоа чувство дека поддршката од власта е декларативна. Владата искочи со јака политичка волја, го донесе законот за Комисијата и во тој...

Македонија 19.01.21 | 08:55

Ивановска: Четворица министри ме убедуваа дека нема пари за зградата во која се всели Груби

„Не за кого е речено, туку за кого е печено.“ Според народната мудрост, послужавниците со храна не завршија кај оние за кои беше речено – антикорупционерите, туку кај...

Македонија 29.12.20 | 09:10

Ивановска: Вицепремиерот Николовски со дискрециско право си избра член од ДКСК во работна група за дискрециските овластувања

Вицепремиерот Николовски со дискрециско право си избра член од ДКСК во работна група за дискрециските овластувања, открива првиот човек на Антикорупциската комисија...

Македонија 22.12.20 | 19:50

Ивановска: Државата е оштетена со случајот на Рашковски, секој ден граѓаните плаќаат камати

Случајот со Рашковски не е завршен, се работи за многу обемен предмет. Значи набавката е многу обемна, многу материјал е предмет на анализа. Овој предмет доста фати тек...

Македонија 22.12.20 | 19:47

Ивановска контра Заев: Ние не проверуваме имотна состојба, туку веродостојност на анкетни листови што ги поднесуваат

Вечерва во емисијата „24 анализа“ водителката ја запраша Билјана Ивановска, претседателка на ДКСК дали е подготвена за проверка на имотите на судиите тоа што го најави...

Македонија 18.12.20 | 11:19

Иванов до Ивановска: Се сомневам дека ја злоупотребувате вашата функција и вие ЛИЧНО го рушите угледот на ДКСК

Поранешниот претседател Ѓорге Иванов денеска упати писмено барање до претседателката на Државната комисија за спречување на корупција (ДКСК) Биљана Ивановска за доставување...

Економија 09.12.20 | 13:21

Ивановска децидна: Рамадани не може да биде директор на МЕПСО во моментов

Претседателката на Антикорупциската комисија во денешното обраќање на одбележувањето на Денот на борбата против корупцијата повтори дека новиот новиот директор на...

Македонија 29.11.20 | 15:59

Криела случаи на корупција кај државни функционери: Кривична пријава за првиот човек на Антикорупциска

Јавното обвинителство минатата недела примило кривична пријава за претседателката на Антикорупциската комисија Билјана Ивановска која во моментов се анализира. Кривичната...