Ознака: Берово
Македонија 08.05.24 | 10:27

Во Берово до 9 часот гласале 895 гласачи од вкупно 10.421 лице

Во Берово денеска гласаат 10.421 избирачи со право на глас. Како што информираа од Општинската изборна комисија, во Берово своето право го до 09:00 часот го оствариле 895 гласачи. Во...

Македонија 20.04.24 | 20:41

Силјановска Давкова: Однесувањето на ДУИ е врв на султанатот во Македонија

Врв на султанатот Македонија е она што се случи во Владата? Сте чуле ли некој премиер, па и некој технички премиер да си го слави роденден семејството во Владата. Луѓе,...

Македонија 20.04.24 | 20:18

Мицкоски до Ковачевски: Со вас Македонија нема европска иднина, со Артан и Али заглавивте во калта на вашите ситни интереси и среброљубие

ВМРО-ДПМНЕ денеска одржа митинг и во Берово, каде пред присутните се обрати и претседателот на партијата Христијан Мицкоски, кој му одговори на Димитар Ковачевски кој...

Македонија 20.04.24 | 20:02

Ковачки: Во „Платформа 1198“ е предвидено реконструкција на патниот правец Берово – Струмица, уредување на просторот кај Беровското езеро и низа други проекти кои ќе го подобрат животот на беровчани

„Во изминативе неколку години во Македонија владее една структура која што е антимакедонска структура, која што воопшто не и мисли добро на Македонија и буквално работи...

Македонија 09.04.24 | 20:55

Пендаровски се фати на оро во Берово

Претседателскиот кандидат Стево Пендаровски денеска, изборниот караван го започна со средба со граѓаните на Македонска Каменица, а се сретна и поразговара и со жителите...

Македонија 09.04.24 | 19:23

Советник на СДСМ, сопственик на ноќен клуб, е уапсен за производство и труење на нашите деца со дрога

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Драган Ковачки, додека е на средби со граѓаните во Крива Паланка, се обрати на социјалните мрежи со вест дека уапсен е советник на СДСМ од Берово....

Црна хроника 29.03.24 | 09:41

Пожар кај туристичката населба „Абланица“ близу Беровско Езеро

Центарот за управување со кризи (ЦУК) информира дека во последното деноноќие имало вкупно 2 047 повици на Единствениот повикувачки број за итни случаи 112, од коишто „реални“...

Сервиси 24.03.24 | 10:23

Што ако дојде пролет: Во Берово ноќва беше под нула

Во Берово утрово е измерена најниска температура од -1 степени Целзиусови. Следат Попова Шапка со 0 степени, 2 во Скопје-Петровец, Крива Паланка, Лазарополе, Струмица,...

Сервиси 21.03.24 | 08:37

Најстудено во Берово, најтопло во Дојран

Најстудено утрово е во Берово – 6 степени, -3 степени се измерени на Попова Шапка, Маврови Анови, Крива Паланка, Претор, Битола, -2 во Скопје-Петровец, Тетово, Демир Капија,...

Македонија 05.02.24 | 13:47

Уште шест деца заразени од салмонела во Берово

Уште шест случаи на лица заразени со бактеријата салмонела во Берово потврдија денеска испитувањата што ги направи Центарот за јавно здравје од Кочани врз мострите...

Здравје 05.02.24 | 13:43

Нови шест потврдени случаи на заразени од салмонела во Берово

Уште шест случаи на лица заразени со бактеријата салмонела во Берово потврдија денеска испитувањата што ги направи Центарот за јавно здравје од Кочани врз мострите...

Македонија 31.01.24 | 13:51

Салмонела во градинка во Берово, дечињата со дијареа и температура

Вонреден санитарен инспекциски надзор во текот на денот ќе биде направен во детската градинка „23 Август“ во Берово за да се утврди причината за влошената здравствена...

Македонија 30.01.24 | 21:09

Имало ли салмнонела во градинката во Бeрово?

Во врска со информацијата за појавен случај на салмонела во Берово, а со цел да се спречи паника помеѓу населението и особено помеѓу родителите на децата, кои ја посетуваат...

Црна хроника 23.01.24 | 09:38

Пожарникарите во Берово спасиле едно лице од пожар, со изгореници е пренесен во болница

Пожарникарите од Берово, синоќа во период од 22:55 до 00:30 часот со две возила и четири пожарникари интервенирале на запалена куќа во градот. Во пожарот, едно лице се здобило...

Сервиси 23.01.24 | 08:36

Најстудено во Берово и Битола, најмногу снег во Маврови Анови

Утрово најниска температура од -16 степени е измерена во Берово и Битола. Следат Тетово и Прилеп со -13 степени, -12 во Демир Капија, -11 Скопје-Петровец и Дебар, -10 Кавадарци,...

Сервиси 22.01.24 | 08:57

Најстудено во Берово, измерени -19 степени

Во Берово утрово е најстудено, -19, а најтопло – 2 степени во Дојран. Како што соопшти УХМР, до 7:30 часот -18 степени се измерени во Битола, -13 во Тетово, -12 во Прилеп, Демир...

Македонија 19.01.24 | 12:03

Ефтим Руменовски прв до светиот крст во Берово

Ефтим Руменовски е најсреќниот меѓу дваесетмината учесници, кој го фати светиот крст во водите на реката Брегалница во Берово. Денешното чествување на големиот христијански...

Црна хроника 13.01.24 | 12:40

Со „Пасат“ излетале од пат: Тешко повредени двајца беровци

Двајца беровци се тешко повредени откако со „Пасат“ излетале од патот, соопшти Министерството за внатрешни работи. На 12 јануари, околу 23 часот во СВР Штип било пријавено...

Сервиси 21.11.23 | 08:47

Најстудено во Берово, најтопло во Дојран

Во Берово утрово е најстудено, минус три степени, а најтопло е во Дојран, шест степени. Како што соопшти УХМР, до 7:30 часот минус еден степен е измерен во Скопје, кај Петровец...

Сервиси 20.11.23 | 08:32

Во Берово утрово беше најстудено со -5, најтопло во Дојран со шест степени

Утрово во Берово се измерени -5 степени целзиусови, во Скопје- Петровец, Тетово, Битола, Демир Капија и Струмица – 2, -1 степен е измерен во Куманово, Прилеп, Охрид, Штип...