Ознака: Бањска
Балкан 13.10.23 | 11:14

Ховениер: САД ќе преземат акција откако ќе се утврди одговорноста за Бањска

Американскиот амбасадор во Приштина, Џефри Ховениер, изјави дека САД „ќе преземат акција“ кога ќе се утврди „кој стои зад нападот“ во градот Бањска на северот на Косово...

Балкан 01.10.23 | 20:11

Курти и Сарацин разговараа за актуелната безбедносна состојба на Косово по нападот во Бањска

Косовскиот премиер Албин Курти денеска разговараше со специјалниот пратеник на Германија за Западен Балкан, Мануел Сарацин за безбедносната ситуација на Косово. Тоа...

Балкан 01.10.23 | 09:43

Сине, сине, како мајка те дочекува: Денеска погреб на Србите убиени во Бањска

Солзи и плач од семејствата, пријателите и соседите кои денеска треба да ги погребат тројцата убиени Срби во Бањска. Денеска тажните поворки во Врњачка Бања и Лепосавиќ,...

Балкан 30.09.23 | 16:19

Во српското МВР изјава како граѓанин даде Милан Радоичиќ за настаните во селото Бањска

Поранешниот потпретседател на Српска листа, Милан Радоичиќ, одговори на поканата на државните органи на Србија за настанот во селото Бањска во северниот дел од Косово...

Балкан 29.09.23 | 11:03

Вознемирувачко: Ова е убиениот Србин на Косово, косовците му пукале во глава од неколку метри

Се појавија фотографии од убиените Срби во местото Бањска на Косово.На една од нив се гледа Бојан Мијаиловиќ со раснесена глава. Српската полиција во извештајот тврди...

Вести 28.09.23 | 18:35

Koсовците бараат руска врска во последниот инцидент

Косовскиот министер за внатрешни работи, Џељаљ Свечља изјави дека се истражува можноста за руска вмешаност во нападот од 24 септември во Бањска кај Звечане, каде што...

Балкан 28.09.23 | 14:40

Красниќи: Нападот во Бањска не е крај на намерите на Србија кон Косово

Претседателот на опозициската Демократската партија на Косово (ПДК), Мемли Красниќи, изјави дека Косово во неделата се соочи со терористички напад организиран од српската...

Балкан 28.09.23 | 09:15

Со фотографии од погребите на албанските терористи од Диво Насеље, Вучиќ го покажа „лицемерието на албанските власти“

Сакајќи да го претстави, како што кажа, лицемерието на Приштина и на Тирана, и осудата за прогласениот ден на жалост за сите загинати во Бањска, претседателот на Србија,...

Свет 27.09.23 | 18:48

Прво ќе имало истрага, па потоа ЕУ ќе го каже својот став за нападот во селото Бањска

Прво да се утврдат сите факти и околности за нападот во селото Бањска, па потоа земјите-членки на Европската унија можат да донесат одлука за следните чекори, изјави...

Балкан 26.09.23 | 21:25

Косовската полиција во Бањска пронашла повеќе возила, оружје и воена опрема

Косовската полиција денеска потврди дека запленила уште едно оклопно возило, два автомобили и багер во атарот на селото Бањска, во кои пронашла „големо количество“...

Балкан 26.09.23 | 09:53

Српска листа прогласи тридневна жалост за тројцата Срби убиени во северно Косово

Најголемата партија на косовските Срби, Српска листа, прогласи тридневна жалост за смртта на тројцата Срби, кои беа убиени во Бањска, по нападот врз косовската полиција...

Македонија 25.09.23 | 11:14

Македонските државјани кои беа во Бањска утрово безбедно се упатени кон дома придружувани од косовската полиција

Македонските државјани сместени во хотел во непосредна близина на манастирот во селото Бањска на северот од Косово, каде вчера имаше оружен напад, утрово безбедно се...

Балкан 24.09.23 | 23:24

Косовско обвинителство: Уапсените ќе одговараат за тероризам

Специјално обвинителство на Косово соопшти дека за нападот врз косовската полиција се приведени шест лица кои се осомничени за повеќе кривични дела, а едно од нив е...

Балкан 24.09.23 | 21:30

Косовскиот министер за внатрешни работи: Ова е терористичка група, спремни се да го нарушат суверенитетот на Косово

Министерот за внатрешни работи на Косово, Џељаљ Свечља, кажа дека косовската полиција успеала да воспостави контрола над територијата во Бањска. Тој кажа дека досега...

Македонија 24.09.23 | 19:47

МНР: Седум македонски државјани во хотел близу манастирот Бањска, ги чува косовската полиција

Министерството за надворешни равоти информираме дека, преку дежурниот телефон на Министерството за надворешни работи, добиена е информација за седум државјани на...

Балкан 24.09.23 | 19:32

Вооружените лица го напуштија манастирот во Бањска, моментално е мирно

Од Рашко-призренската епархија ја информираа јавноста дека состојбата во манастирот во Бањска во моментов е мирно, иако поради денешните случувања се уште се чувствува...

Балкан 24.09.23 | 19:09

Уапсениот припадник на вооружената група од Бањска спроведен во Јужна Митровица

Уапсениот припадник на вооружената група во селото Бањска е спроведен во полициската станица во Јужна Митровица, објавија косовските медиуми. Објавена е и видеоснимката...

Балкан 24.09.23 | 18:15

Убиени тројца полициски напаѓачи, петмина уапсени, сè уште има спорадично пукање кај селото Бањска

Тројца напаѓачи се убиени, а петмина се уапсени по ноќното пукање на влезот во селото Бањска на северот на Косово, кога, според полициската управа во Приштина, еден полицаец...

Балкан 24.09.23 | 15:40

Косовската полиција потврди дека е убиен еден од групата што уби полицаец во северно Косово

Косовската полиција потврди дека е убиен еден од членовите на групата кои ја нападнаа косовската полиција на северот на земјата, каде што денеска загина еден полицаец,...

Балкан 24.09.23 | 14:05

Рашко-Призренска епархија на СПЦ: Група вооружени лица со оклопно возило упаднале во манастирот во Бањска, има пукотници

Одредени косовски медиуми напаѓачите кои синоќа пукаа во косовската полиција ги поврзаа со манастирот Бањска, каде во моментов се блокирани 50 верници од Нови Сад, јави...