Од Рашко-призренската епархија ја информираа јавноста дека состојбата во манастирот во Бањска во моментов е мирно, иако поради денешните случувања се уште се чувствува страв и во околината и во самата манастирска капија.

„Вооружените лица кои денеска ја пробија капијата го напуштија манастирот, а во моментов е забележано присуство на косовската полиција пред влезната капија и во дворот на манастирот“, се вели во соопштението.

Се додава дека „во конакот на манастирот сè уште има игумен со неговите браќа, како и група поклоници од Нови Сад, меѓу кои има и две малолетни деца“.

Од управата на манастирот известуваат дека засега сите се добро, дека во параклисот на манастирот се одржуваат редовни богослужби, со надеж дека оваа драма ќе заврши што поскоро.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.