Ознака: антикорупциска комисија
Македонија 10.03.23 | 14:38

Ковачевски: Нормално е Антикорупциска да ја врши својата работа за какви и да било сомнежи за автопатите

Антикорупциската комисија нормално е да си ја работи својата работа во делот на она за што постојат сомнежи, меѓутоа тоа не значи дека „Бехтел и Енка“ ќе ги одложи работите,...

Македонија 09.03.23 | 20:53

Антикорупциска отвoра предмет за изградбата на коридорите 8 и 10

Државната комисија за спречување на корупцијата отвара предмет за надзорот на изградбата на автопатиштата на коридорите 8 и 10 што го доби компанијата „Бехтел и Енка“,...

Македонија 23.02.23 | 14:20

Анткорупциска нема моќ да ги истражува случаите со синот на Џафери и компанија

– Државната комисија за спречување на корупција не може да ги истражува завршените кандидати на Академијата за судии и јавни обвинители, за кои медиумите објавија...

Македонија 12.10.22 | 13:49

Лефков поднесе претставка до Антикорупциска за Ковачевски

Денеска сум овде пред ДКСК да проднесам претставка, практично ќе им дадеме можност на ДКСК да се поправат, и наместо да потклекнат под политички притисок, за аферата...

Вести 06.09.22 | 13:40

Таравари: Обвинувањата на Антикорупциска се диктирани од владата на СДСМ -ДУИ

Градоначалникот на општина Гостивар, Арбен Таравари ги отфрли обвинувањата на член на Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК). „Не станува збор колективен...

Скопје 25.08.22 | 19:54

Антикорупциска: Не смеат да се издаваат одобренија за градење на местото на фабриката „Треска“

На локацијата на поранешната фабрика „Треска“ не смеат да започнат градежни работи, вели претседателката на антикорупциската комисија, Билјана Ивановска за Дојче...

Македонија 25.08.22 | 19:46

Антикорупциска самоиницијативно отвори предмет за вработувањето во МВР на синот на пратеникот Рамчиловиќ

Државната комисијата за спречување корупција (ДКСК) отворила предмет по сопствена иницијатива за вработувањето на синот на пратеникот од СДСМ, Зеќир Рамчиловиќ, во...

Македонија 19.08.22 | 21:27

Службените возила да имаат црвени таблички за да се избегне возење по одмори, теретани, кафичи…

Користење службени возила за приватни цели, одење по одмори, теретани и кафулиња. Дали функционерите ги злоупотребуваат автомобилите кои им се дадени на располагање...

Македонија 08.04.22 | 15:35

Антикорупциска досега не добила пријава за Зекири

Досега во Државната комисија за спречување на корупција (ДКСК) нема пристигнато никаква пријава од кого било, ниту анонимна, ниту од познат пријавител, во врска со генералниот...

Скопје 16.02.22 | 08:58

Антикорупциска со иницијатива за кривичен прогон на ексградоначалникот на Гази Баба и градоначалникот на Студеничани

За ексградоначалникот на Кисела Вода, Борче Георгиевски постојат основи за сомневање во врска со изградбата на новиот салон за автомобили на „Волво“ во Маџари, додека...

Македонија 28.01.22 | 13:23

ДКСК: Неопходно да се направи антикорупциска проверка на Законот за води

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) смета дека е неопходно да се направи антикорупциска проверка на два члена од Законот за води, со цел да се оценат...

Вести 28.01.22 | 11:18

Д-р Софијанова рекламирала суплементи на телевизија, Антикорупциска бара реакција од Лекарска комора

Државната комисија за спречување на корупција (ДКСК) бара од Лекарската комора на Република Македонија да го истражи случајот со директорката на ЈЗУ Клиника за педијатрија...

Македонија 27.01.22 | 14:54

Oд 165 иницијативи кои Антикорупциска во 20 години ги доставила до ЈО, само три дошле до суд

Во историјата на Државната комисија за спречување на корупција (ДКСК) за 20 години до Јавното обвинителството се доставени 165 иницијативи за кривично гонење, од кои само...

Македонија 27.01.22 | 14:08

Иницијативите на Антикорупциска за кривично гонење ретко завршуваат во суд

Во историјата на Државната комисија за спречување на корупција (ДКСК) за 20 години до Јавното обвинителството се доставени 165 иницијативи за кривично гонење, од кои само...

Македонија 14.01.22 | 15:18

Антикорупциска бара постапка против неколку функционери и Груби за кршење на Кодексот за етика

Антикорупциската комисија на денешната седница констатираше дека избраните и именуваните лица од страна на Владата, Фекми Јонузи, заменик-директор на КПУ Идризово,...

Скопје 29.12.21 | 13:06

Антикорупциска бара кривична одговорност за пречекот со Дино Мерлин, вреден 240 илјади евра

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) констатирала дека за организирање на новогодишната прослава на плоштадот во Скопје за 2020 година, на која настапи...

Македонија 28.12.21 | 14:29

Рашковски незаконски ѝ дал дозвола на гостиварска фирма, му се оддолжила со „количе за жената“ од 50.000 евра

Сопругата на поранешниот генерален секретар на Владата Драги Рашковски во февруари добила на подарок автомобил Доџ Вајпер СРТ од 2005 година, чија што пазарна вредност...

Македонија 28.12.21 | 13:41

Антикорупциска бара разоткривање на „шемата“ за кешот од игрите на среќа

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) во однос на годишните даночни пријави од игри на среќа денеска повикаа и апелираа да се води контрола на кешот...

Македонија 28.12.21 | 12:18

Антикорупциoнерите во 2022 ќе ги проверуваат имотните листови на судии, обвинители, но и на директори на ЈП и претседатели на совети

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК), согласно планот за проверка на имотната состојба, во 2022 година ќе ги проверува податоците од изјавите за имот...

Македонија 21.12.21 | 14:26

ДКСК донесе одлука за запирање на предметот против Иванов за унапредување и именување на лица во Армијата

Државната комисија за спречување на корупција (ДКСК) на продолжението на 57-та седница денеска донесе одлука за запирање на предметот против поранешниот претседател...