Ознака: антикорупциска комисија
Македонија 23.11.19 | 09:21

Официјално од Антикорупциска: Постапката за злоупотреби на Мицкоски се запира поради непотврденост на наводите

Дравната комисија за спречување на корупцијата и официјално ја донесе одлуката за наводите кои беа застапувани од СДСМ дека Христијан Мицкоски наводно незаконски...

Македонија 17.11.19 | 15:28

Ако не ми се извинуваат, барем нека сфатат дека не сме сите исти

Ако се побуните за своите права, тогаш ќе извадат од под маса закон за забрана за протестирање, и тоа не е затоа што сакаат да направат ред, туку затоа што вождот се плаши...

Македонија 14.11.19 | 12:27

Две куќи, кредит, пушка и пиштол – колкав имот пријавил Зекир Рамчиковиќ?

Со 62 гласа „за“ и 12 „против“, пратениците го избраа независниот пратеник Зекир Рамчиловиќ за потпретседател на Собранието на местото на Весел Мемеди. Рамчиловиќ на...

Македонија 01.11.19 | 17:25

Антикорупциска иницира кривична постапка против Мерко за „ауди-то“

Државната комисија за спречување на корупција денеска иницираше поведување постапка за кривично гонење пред недлежното Јавно обвинителство за градоначалникот на...

Македонија 01.11.19 | 14:34

Советникот на Заев за Макрон незаконски имал сметка во странство?

Државната антикорупциска комисија се сомнева дека сметката на советникот за европски прашања на премиерот Зоран Заев, Љупчо Зафировски, е незаконски отворена. За да...

Македонија 09.10.19 | 09:20

Ивановска: Антикорупциска има смртни непријатели и многу притисоци

Пpитисоци има, а доаѓаат од оние за кои сме ги завршиле постапките и сме ги објавил, откри претседателката на Државната комисија за cпрeчување кopпуција, Билјана Ивановска. Знаете...

Македонија 08.10.19 | 14:33

„Со ум во антикорупциски бум“: Претседателката на ДКСК најави борба против корупцијата

Со ум во антикорупциски бум“ е мотото врз основа на кое ќе се подготвува петгодишната Национална стратегија за борба против корупцијата. Имаме тешка борба пред нас...

Македонија 08.10.19 | 10:49

Со ум во антикорупциски бум

Антикорупциската комисија почнува кампања за намалување на корупцијата во државава под мотото „Со ум во антикорупциски бум“. Како што најави претседателката на Државната...

Македонија 05.10.19 | 19:52

Првата антикорупционерка заигра чочек

На социјалните мрежи се шири видео од чочек во автобус или комбе, каде се гледа како претседателката на Антикорупциската комисијата е на чело на џумбушот. Нема детали...

Македонија 01.10.19 | 11:51

Претседателката на Антикорупциска задоволна од работата на Комисијата, институциите реагирале бавно

Поради бавноста на институциите резултатите од работата на Антикорупциската комисија се гледаат дури по неколку месеци, оценува Транспарентност Македонија. Оттаму...

Македонија 17.09.19 | 23:47

И по два месеци молк од Антикорупциска за случајот Рашковски, им требало повеќе време

Која била улогата на владиниот генерален секретар, Драги Рашковски во тендерот за набавка на радарска опрема во М НАВ? Дали во целиот случај има малверзации или законски...

Македонија 17.09.19 | 23:36

Бараме да се раскине договорот за закуп и за Бранко Црвенковски

Од Државната комисија за спречување на корупција, вечерва испратија соопштение во кое појаснуваат дека бараат укинување на привилегиите, однос закуп на канцеларии...

Македонија 17.09.19 | 17:31

Антикорупциска манипулира, закупнината на становите е 1.950 евра

Кабинетот на поранешниот претседател на Република Македонија, Ѓорге Иванов соопшти дека Договорот склучен со Службата за општи и заеднички работи (СОЗР) наменет за...

Економија 13.09.19 | 19:46

Анѓушев во Антикорупциска на отчет за „Тополки“

За неколку актуелни случаи на сомнежи за корупција пријавени во Државната комисија за спречување на корупцијата, многу набргу ќе има одлука. Таков е случајот „Тополки“...

Здравје 13.08.19 | 16:04

Клиниката „Жан Митрев“ ја поздравува одлулата на Антикорупциска за испитување на случајот со детска кардиохирургија

Клиниката „Жан Митрев“ ја поздравува иницијативата на Антикорупциската комисија за испитување на случајот со детската кардиохирургија, се вели во соопштението од...

Економија 12.08.19 | 15:29

Антикорупциска отворила предмет за братот на вицепремиерот Кочо Анѓушев

Државната корупција за спречување на корупцијата (ДКСК) на дененешната седница информира дека има предмет и се прибираат информации за случајот со Тодор Анѓушев, брат...

Здравје 12.08.19 | 14:19

Антикорупциска ќе го проверува договорот за Детска кардиохирургија

Државната комисија за спречување на корупцијата соопшти дека ќе го испитува договорот за Детска кардиохирургија на клиниката „Жан Митрев“ и дали целиот процес бил...

Македонија 06.08.19 | 16:49

Беџети: Антикорупциска врши политичка хајка врз мене

Антикорупциска врши политичка хајка врз мене, ќе ја барам правдата на суд, вели градоначалникот на Сарај, Блерим Беџети за Канал 5. Тој за Канал 5 вели дека не чувствува...

Економија 05.08.19 | 14:04

Антикорупциска ќе го проверува имотот на ексдиректорот на МЕПСО

Државната комисија за спречување на корупција ќе ја проверува имотната состојба на разрешениот директор на МЕПСО, Сашо Василевски, откако во медиумите излегоа информации...

Македонија 05.08.19 | 12:49

Антикорупциска отвори предмет за тендерот на Рашковски и за дивоградбите на Усеини

Државната комисисја за спречување на корупција соопшти денеска дека отвора предмет за јавната набавка за инсталација на АТМ ситстемот за управување со воздушниот...