Ознака: анџела прајс агелер
Македонија 20.06.24 | 17:49

Процесот за членство во ЕУ не смее да трпи политички притисоци од други земји членки, порача претседателката на средба со Агелер

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска остварила средба со амбасадорката на Соединетите Американски Држави, Анџела Агелер.  На средбата, соопштија од...

Македонија 09.05.24 | 14:46

Агелер: Срдечни честитки до Гордана Силјановска Давкова за нејзиниот историски избор за прва жена претседател

Амбасадорката на САД, Анџела Агелер на својот профил на Икс упати честитка по повод победата на Гордана Силјановска Давкова. Моите срдечни честитки до Гордана Силјановска-Давкова...

Македонија 23.04.24 | 19:08

Агелер до македонските граѓани: Ништо нема да се постигне со негласање

Амбасадорката на Соединетите Американски Држави во Македонија Анџела Агелер на официјалниот фејсбук профил на Амбасадата упати порака до граѓаните да излезат на гласање...

Македонија 05.04.24 | 08:54

Агелер: Будно ќе ги следиме изборите

Македонија е во Европа. Треба да биде во ЕУ. Заслужува целосна евроатлантска интеграција. Потребни и се поотворени пазари. ЕУ е светлата иднина на државава, изјави...

Македонија 04.04.24 | 22:05

Агелер: Ќе ги прекршиме законите на САД ако ви ги дадеме доказите за лицата на црната листа, но и онака – доказите ви се тука

Зошто САД не им помага на властите овде и не им ги даде сите детали? На ова прашање денеска во студиото на ТВ21 во ексклузивно интервју одговори амбасадорката на САД во...

Македонија 04.04.24 | 20:03

„Зошто нема решени случаи со корупција? Зошто за тоа потребна е храброст!“, порача американската амбасадорка

Амбасадорката на САД во Македонија Анџела Агелер децидна е дека е потреба поголема храброст во борбата со корупцијата во земјава. Таа во интевју за ТВ21 вели дека сега...

Македонија 05.12.23 | 19:17

Агелер: На крајот на краиштата, останува на функционерите и граѓаните на оваа земја да побараат одговорност и промени

На крајот на краиштата, останува на функционерите и граѓаните на оваа земја да побараат одговорност и промени, порача денеска американската амбасадорка Анџела Прајс...

Македонија 05.12.23 | 17:56

Агелер: Ќе следуваат повеќе назначувања, но факт е дека нашите санкции не можат да ја поправат епидемијата на корупција во Македонија

Денешното именување на поранешниот вицепремиер за економски прашања Кочо Анѓушев и неговото семејство е уште еден доказ дека Соединетите Американски Држави ќе продолжат...

Македонија 20.11.23 | 20:46

Агелер: Сите знаат кои се корумпираните актери во земјава

Нема правна обврска за институциите да преземат акција, но се надевам дека меѓу институциите кои веќе знаат дека има корупција во овие случаи, дека навистина ќе преземат...

Македонија 25.10.23 | 17:48

Судството не смее да биде под притисок на политиката, им порача амбасадорката Агелер на врховните судии

Судството не смее да биде под притисок на политиката и не треба да се дозволи мешање на другите власти во донесувањето на судските одлуки кои мора да се засновани на...

Македонија 14.08.23 | 16:12

Османи – Агелер: САД со поддршка од над четири милиони долари за борба против корупцијата

Соработката во рамки на Стратешкиот дијалог со САД, забрзување на реформските процеси во земјава и борбата против корупцијата, беа во фокусот на средбата на министерот...

Македонија 26.04.23 | 12:32

Ковачевски: Писмото на Агелер е испратено секаде каде што е потребно

Писмото на американската амбасадорка Агелер е испратено секаде каде што е потребно. Владата обезбедува услови за функционирање на судовите, во делот на обезбедување...

Македонија 31.03.23 | 21:30

Хајредини: На Агелер ѝ ја затворија устата од Стејт департментот, ѝ рекоа остави тоа, кого ја интересира корупцијата

Никогаш нема да биде ништо од тоа сè додека не се реши проблемот со уставните измени, вели поранешниот министер за финансии Џевдет Хајредини во интервју за „Макфакс“...

Македонија 24.01.23 | 17:38

Агелер за ставањето на „црна листа“ поради корупција: Санкциите ќе ги направат луѓето попретпазливи и поодговорни

Санкциите ќе поттикнат подобро однесување и ќе ги натера избраните функционери, наставниците и здравствените работници да постапуваат правилно, како и да си ја вршат...

Македонија 24.01.23 | 16:53

Агелер: Уставните измени треба да бидат усвоени

Амбасадорката на САД во Македонија, Анџела Прајс Агелер, од Гостивар порача дека уставните измени треба да бидат усвоени за земјава да се придвижи напред. Според неа,...

Македонија 23.01.23 | 23:56

Агелер: Опасно е да се напаѓаат медиумите, многу е фер новинарите да бидат критички настроени кон функционерите

Слободата на медиумите е многу важна за секоја земја. Тоа е еден од нашите најзначајни приоритети. Силно верувам дека никој, ниту функционер ниту поединец, но особено...

Македонија 23.01.23 | 21:51

Агелер: Во следните месеци ќе видиме неколку имиња од листите за санкции

Прашањето не е дека САД ќе објават една листа и ќе кажат „тоа е тоа, ова се сите имиња“. Ова е долготраен и постојан разговор помеѓу американската Амбасада овде и Вашингтон...

Македонија 23.01.23 | 21:03

Агелер ја поздрави постапката на Османи: Од критична важност е да се смири дијалогот меѓу Скопје и Софија

Амбасадорката на САД во земјава Ангела Агелер вечерва нагласи дека од критична важност е да се смират разговорите меѓу Македонија и Бугарија и лидерите од двете страни...

Македонија 09.01.23 | 14:33

Aмериканската амбасадорка Агелер: Во стратешкиoт дијалог со САД највидно место зазема борбата против корупцијата

САД имаат план да ги реафирмираат заедничките приоритети како што е борбата против корупцијата. Тоа ќе остане приоритет за Вашингтон и ќе покрене неколку прашања за...

Македонија 06.12.22 | 13:33

Американска бура во македонскиот коруптивен океан

Тим за санкции од САД ќе врши увид во поранешните и сегашните корумпирани функционери, по што ќе следува и соодветен одговор, соопшти американската амбасадорка Анџела...