Никогаш нема да биде ништо од тоа сè додека не се реши проблемот со уставните измени, вели поранешниот министер за финансии Џевдет Хајредини во интервју за „Макфакс“ оценувајќи кој од македонските функционери и политичари би можел да се најде на американската црна листа.

Потсети на зборовите на американската амбасадорка Агелер, која во својата платформа се заложи прва задача да ѝ биде борбата со корупцијата во државата.

Најави дека ќе дојде тим за санкции, во ДУИ ги фати паника. Но, што се случи и дали случајно тројца високи функционери на Стејт департментот еден по еден дојдоа за да ја релативизираат состојбата и да ѝ ја затворат устата на Агелер. Ѝ рекоа, остави ја таа работа, кого го интересира корупцијата, појаснува Хајредини.

Од странците, додава тој, не може да очекуваме да ни ги решат ајдуците.

Оценува дека политичарите и функционерите, за да се спасат да не одат во затвор и да одговараат за корупција, го користат моментот за уставните измени.

Странците да кажат, дециден е Хајредини, каде на друго место има вакви регулативи како во Македонија.

Целото интервју на „МакфаксRepublika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.