Ознака: александар спасеновски
Македонија 25.02.24 | 17:21

Спасеновски: Предностите од непосредниот избор на претседател на државата се повеќекратни и тоа треба така да остане

Коментирајќи ја иницијативата за измена на начинот на избор на Претседател на државата, професорот на Правниот факултет Александар Спасеновски истакна дека користа...

Македонија 06.01.24 | 14:19

Спасеновски: Јасните сигнали на поддршка на „тивкото мнозинство“ членови на партијата се убава потврда за ова што го говорам

Александар Спасеновски, професорот на Правниот факултет „Јустинијан Први“ и поранешен пратеник на ВМРО-ДПМНЕ, во интервју за весникот КОХА зборува за уставните измени,...

Македонија 19.12.23 | 19:41

Спасеновски: Погрешно е кога институциите преземаат обврски што не може да се испочитуваат како уставните измени – ЕУ важна цел и потребна е поголема одговорност

Една од клучните особини на изборните кампањи е доминирање на негативна кампања, односно напад кон противникот наспроти позитивна кампања или претставување на визии,...

Македонија 21.11.23 | 20:05

Спасеновски: Личниот рејтинг и ставовите се важни, но за партиите секакви опции се можни за претседателски кандидати

Професорот Александар Спасеновски во гостувањето во „Тема на денот“ што се емитува во рамки на централниот Дневник на телевизија Сител, говорејќи за претстојните...

Македонија 21.11.23 | 19:50

Спасеновски за крстот на Шапка: Природно е да има верски симболи во дворови на верски храмови, политичката корист од разгорувањето на меѓурелигиските тензии прави штета

Во врска со политичката полемика во врска со поставувањето на крстот во кругот на манастирот „Свети Наум“ на Попов Шапка, причините треба да се бараат во одговорот...

Македонија 06.11.23 | 18:03

Спасеновски за ТВ21: Нека се крене маглата над Македонија и ќе донесеме одлука за претседателска номинација од oпозицијата

Едно од имињата кои се споменуваат како кандидат за претседателската трка идната година од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, е поранешниот пратеник и универзитетски професор...

Македонија 02.11.23 | 22:40

Сите логични, практични и системски аргументи упатуваат на тоа дека најдобро за Македонија е претседателски и парламентарните избори да се одржат заедно

Универзитетскиот професор Александар Спасеновски смета дека парламентарните и претседателските избори треба да бидат споени и тоа треба да се направи пред се затоа...

Македонија 02.11.23 | 22:24

Спасеновски: Неизгласувањето на Закон предложен од Влада може да е знак за нестабилност во владејачката коалиција

Откако мнозинството пратеници денеска гласаа против Законот за амнестија предложен од министерот за правда Кренар Лога, професорот Александар Спасеновски смета дека...

Македонија 02.11.23 | 22:17

Спасеновски: И идната влада ќе има обврска да ги спроведе уставните измени

Александар Спасеновски, професорот на Правниот факултет „Јустинијан Први“ вечерва во „Клик Плус“ зборуваше за уставните измени. Тој кажа дека во овој владин состав...

Македонија 04.10.23 | 21:18

Спасеновски: Од Македонија се бара исполнување на одредени критериуми и обврски кои што претходно не биле побарани од другите земји членки на ЕУ

На дебатата на ВМРО-ДПМНЕ во Кочани посветена на европските интеграции и уставните измени во рамките на акцијата „Важно е! Од тебе зависат промените!“, универзитетскиот...

Македонија 04.10.23 | 20:11

Спасеновски: За промена да покажеме поголемо единство за важна тема како што е интеграцијата во ЕУ

На дебатата на ВМРО-ДПМНЕ во Кочани посветена на европските интеграции и уставните измени во рамките на акцијата „Важно е! Од тебе зависат промените!“, универзитетскиот...

Македонија 20.09.23 | 10:19

Спасеновски: Интеграцијата на Македонија во ЕУ и во НАТО е достигнување и на опозицијата, а не само на власта

Во гостувањето во централниот дневник на Македонската телевизија, професорот на Правниот факултет Александар Спасеновски истакна дека недостатокот на единство и...

Македонија 11.06.23 | 13:32

Спасеновски: Нема проблем уставните измени да имаат одложена примена, технички е возможно

Професорот по устанно право, Александар Спасеновски смета дека нема никаков проблем и постои можност да се усвојат уставните измени со одложена примена, што впрочем...

Македонија 08.06.23 | 21:36

Спасеновски: Од правен аспект, можни се уставни измени со одложено дејствие

Универзитетскиот професор по уставно право, Александар Спасеновски, во вечерашното гостување во емисијата ВИН-ВИН на телевизија Телма, за предлогот на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ,...

Македонија 26.05.23 | 22:10

Спасеновски: Бугарија води политика на конфронтирање кон Македонија, и со промена на Уставот нема да запрат барањата

Нашите соседи од Бугарија две годи по склучување на договорот за пријателство, соработка и добрососедство би можеле да именуваме дека водат една политика на активна...

Македонија 26.05.23 | 21:19

Спасеновски: Постои силно изразено тешко чувство и отпор кај граѓаните за уставните измени

Во вечерашното гостување во Централниот Дневник на ТВ Сител гостуваше Александар Спасеновски. Тој посочи дека постои силен отпор и граѓаните се противат на евентуална...

Македонија 08.04.23 | 09:47

Спасеновски: Црвените линии власта требаше да ги брани кога се дискутираше за францускиот предлог, а промена на Устав треба да биде одобрено од граѓаните

„Ако анализираме наназад од донесувањето на Уставот и дебатите во тоа време заклучно со оваа последна дебата можеме да видиме дека постојано над овој највисок правен...

Македонија 26.01.23 | 20:28

Спасеновски: Како резултат на предизборната кампања на Бугарија, ние сме сведоци на радикална реторика упатена кон Македонија

„Она со кое што сега се соочуваме како резултат на предизборната кампања во Бугарија или како резултат на некои други причини, или како резултат на фактот што политичарите...

Македонија 18.12.22 | 15:40

Етиката во религиите мора да остане дел од образовниот систем

Во организација на Фондацијата Конрад Аденауер, а во блиска соработка со Асоцијацијата на професорите по наставниот предмет Етика во религиите, беше организирана Панел...

Македонија 12.06.22 | 21:50

Спасеновски: Ставен е духовен печат на признавањето на каноничноста на МПЦ-ОА

Решавањето на црковното прашање е последниот голем државотворен испит што го положи Република Македонија. Со тоа, натамошно се зајакнувааат темелите на црквата и на...