Ознака: албански јазик
Македонија 09.04.24 | 19:36

Силјановска Давкова: Формулацијата 20% за албанскиот јазик не треба да се менува

Универзитетската професорка Гордана Силјановска Давкова, кандидатка за претседател на Македонија од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, во емисијата „Аргумент плус“ на ТВ24...

Македонија 07.03.24 | 14:43

Спомен-плоча на албански јазик со која се велича фашистичката окупација поставена во Струга

Старата зграда на основното училиште „Браќа Миладиновци“ во Струга, каде по реконструкцијата се смести Општината, доби спомен-плоча испишана само на албански јазик...

Македонија 28.01.24 | 17:58

Талат Џафери првото ТВ интервју го даде пред албански и косовски новинари

Новоизбраниот премиер Талат Џафери веднаш по неговиот избор се упати во ТВ студио каде го даде и првото телевизиско интервју како премиер на Македонија. Неговата партија...

Македонија 28.01.24 | 15:50

Првата изјава како премиер на техничка Влада Талат Џафери ја даде на албански јазик

По свечената изјава на министрите во составот на техничката влада, нејзиниот претседател Талат Џафери даде прва изјава во својство на премиер на албански јазик. Прво...

Македонија 17.08.23 | 12:44

Гаши, Меџити и Касами бараат заедно со уставните измени да се расправа и за албанскиот јазик и корупцијата

Претседателите на Алтернатива, Движењето Беса, и Демократското движење, Африм Гаши, Билал Касами и Изет Меџити денеска на заедничка прес-конференција пред Собранието...

Македонија 20.07.23 | 13:11

Лога на албански јазик одговори на повеќе прашања, а за медумите кои поставуваа прашања на македонски јазик не сака да зборува надвор од темата

Откако на албански јазик зборуваше за Орце Камчев и уставните измени, министерот за правда, Кренар Лога на медумите кои поставуваа прашања на македонски јазик им кажа...

Македонија 12.06.23 | 15:35

На Албанците им засметале Јане и Игор во албанските ученици, Шаќири ги смири: Има Арбен и Шкроњ во македонските

Родителите на децата кои учат на албански јазик во Македонија, по дистрибуцијата на новите учебници, се побуниле што во текстовите, задачите и примерите во учебниците...

Македонија 18.04.23 | 08:35

Османи ја понижува државата, Ковачевски молчи

Ковачевски целосно потчинет на ДУИ не смее ни збор да каже за криминалот и непочитување на државата, Уставот, но и на Рамковниот договор од страна на Бујар Османи. Додека...

Македонија 17.04.23 | 13:53

Недржавничкиот и понижувачки однос на Османи кон Македонија за МНР е доследно спревдување на Законот за јазиците

Министерот за надворешни работи на средбата со министерот за надворешни работи на Шпанија Хозе Мануел Албарез ја преставувал Република Македонија на албански јазик,...

Македонија 15.04.23 | 17:19

Чиј министер е Османи? На албански збoрувал со шпанскиот колега, иако е јасно кој службен јазик за меѓународна употреба

Бујар Османи во својство на Министерството за надворешни работи на Македонија на официјална средба со министерот за надворешни работи на Шпанија Хозе Мануел Албарез...

Македонија 31.03.23 | 16:53

Беса со ново барање: Албанскиот јазик да важи и во меѓународните односи, и тоа гарантирано со Устав

Беса бара со отворањето на Уставот за вметнување на Бугарите во Преамбулата да се вметне и употреба на албанскиот јазик како службен јазик на ниво на цела територија....

Македонија 31.03.23 | 11:33

Таравари: Отстранувањето на „20%“ од Уставот и да стои изрично „албанскиот јазик“ треба да се случи сега, со уставните измени кои предвидуваат внесување на Бугарите

Претседателот на Алијансата за Албанците Арбен Таравари вели дека отстранувањето на „20%“ од Уставот и да стои изрично „албанскиот јазик“ треба да се случи сега, со...

Македонија 28.12.22 | 11:05

МОН ќе ја брише ДУИ од лекцијата за кратенки во учебникот по албански јазик за петто одделение

Во однос одредени забелешки пренесени од страна на медиумите во текот на вчерашниот ден за учебникот по aлбански јазик за петто одделение, МОН повторно ја информира...

Македонија 01.11.22 | 12:58

Беса ги собира албанските партии заедно да побараат „албански јазик“ во Устав

Политичката партија БЕСА денеска ќе испрати покана до сите партии на Албанците за заедничка средба, информира денеска генералниот секретар на партијата Аријанит Хоџа. На...

Македонија 28.09.22 | 10:42

Aлбанските ученици во Македонија ќе учат од ист буквар како врсниците од Косово и Албанија

Министерот за образование Јетон Шаќири соопшти дека македонското министерство даде согласност за употреба на Буквар за ученици од прво одделение на албански наставен...

Балкан 01.09.22 | 17:29

Курти: Албанскиот народ знае дека обединувањето е неопходно

Косовскиот премиер Албин Курти, на денешната промоцијата на заедничкиот буквар за првооделенците во Косово и во Албанија, изјави дека албанскиот народ знае оти „обединувањето...

Македонија 04.07.22 | 12:24

БЕСА го прифаќа францускиот предлог: Кога ќе се отвори Уставот да се отстрани „20 отсто” и да пишува албански јазик

Движењето БЕСА е информирано од Владата за францускиот предлог и во согласност со партиските одлуки, Движењето БЕСА уште еднаш потврдува дека ќе го прифатиме секој...

Скопје 31.03.22 | 14:40

Во средното училиште „Владо Тасевски“ се отвора паралелка на албански јазик

Денес сме тука за да соопштиме една убава и долгоочекувана вест од страна на учениците Албанци од Скопје и околината. Конечно, со иницијатива на Алијанса за Албанците...

Македонија 17.03.22 | 10:28

„Колку би било пренајјако“, му врати Апасиев на Села за предлогот со Ахмети да пеат за Енвер Хоџа

За Апасиев е добро да си ги прошири хоризонтите, бидејќи едуцираност и култура е да познаваш други јазици. Му сугерирам да започне со курс за учење на албанскиот јазик,...

Култура 14.01.22 | 10:01

Реномираната издавачка куќа „Фан Ноли“ ги издаде на албански јазик книгите на Прокопиев, Лафазановски и Трајкоски

Во издание на реномираната албанска издавачка куќа „Фан Ноли“ од Тирана, деновиве излегоа од печат преводите на книгите „Човечулец“ на Александар Прокопиев и „Храпешко“...