Ознака: акциза
Економија 23.06.22 | 09:58

СДСМ не сака да се откаже од акцизата, а секаде во светот се укинуваат на даноците на горивата

СДСМ е против зголемување на платите и не сака да се откаже од акцизата, а секаде во светот се укинуваат даноците на горивата, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ. Оттаму посочуваат...

Економија 17.06.22 | 08:18

Мицкоски: Буџетот ќе се наполни ако власта не краде, а не со поголема акциза

Држава сме со највисока стапка на инфлација на Балканот, нема повисока од нас. Инфлацијата е стандардот на граѓаните.  Некој навреме не обезбедил за да ние сега имаме...

Економија 02.06.22 | 12:35

ВМРО-ДПМНЕ бара итна седница за предлог законот за намалување на данокот за додадена вредност и за намалување на акцизите за горива

ВМРО-ДПМНЕ бара итна седница за предлог законот за намалување на данокот за додадена вредност како и предлог законот за намалување на акцизите за горива, напиша на...

Македонија 11.03.22 | 11:44

Стојаноска: Со намалување на акцизата од 18 на 10 проценти, влада покажа дека не се грижи за граѓаните, туку за сопствените џебови

Потребно е со власта да ги усогласиме ставовите барем околу вакви прашања од кои што навистина зависи буквално животот на секој еден граѓанин во Република Македонија,...

Економија 09.03.22 | 10:31

Мицкоски: Со предлогот на ВМРО ДПМНЕ за намалување на акцизата, горивата ќе поевтинат од 9 до 13 денари по литар

Во крајната цена 89,5 ден/литар на БС95 се содржани: ⁃ 53 денари/литар (во оваа цена се вклучени цената на горивото, маржата и дистрибуцијата) ⁃ 22 денари/литар (во оваа цена...

Економија 28.02.22 | 09:34

ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе предлог за намалување на акцизата на бензините

ВМРО-ДПМНЕ на владата и предлага сет мерки кои директно ќе го заштитат стандардот на граѓаните во услови на вртоглавиот раст на цените. ВМРО-ДПМНЕ ќе бара преку Собранието...

Економија 04.08.21 | 14:40

Арсовски: Власта тајно ја зголеми акцизата на дизелот за два денари по литар

Согласно последната одлука на Регулаторната комисија, акцизата за литар дизел е покачена од 15,50 денари по литар, на 17,50 денари по литар. Тоа значи дека дизелот поскапува...

Економија 19.07.21 | 16:56

Радоста кратко ќе трае: Се укинува акцизата од два денари за дизелот, наскоро не чека ново поскапување

Сe укинува дополнителната акциза на дизел горивото со што граѓаните ќе плаќаат два денари пониска цена, информираат од владината прес-служба. Со измените направени...

Македонија 18.07.21 | 23:14

Мицкоски: Парите од акцизата за гориво ќе ги насочиме кон народот и проекти во образованието

Парите од акцизата за гориво, наместо за луксуз, ќе ги насочиме кон народот и проекти во образованието – порача лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

Македонија 14.07.21 | 22:23

Почист воздух, парите од акцизата за гориво ќе се наменат за народот, поевтина струја за домаќинствата

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, вечерва на трибината „Промоции на политики – Македонија за сите луѓе“ во Гази Баба го презентираше концептот „Македонија за сите луѓе“’...

Балкан 14.05.21 | 12:13

Црна Гора воведува акциза и на сладолед

Од 1 јули во Црна Гора покрај зголемувањето на акцизите за тутунските производи, алкохолните пијалоци, воведува и акциза за сладолед и други производи кои содржат шеќер.Приходот...

Економија 08.04.21 | 15:15

Собранието не може да изгласа помош за граѓаните, но лесно изгласа зголемување на акцизата за горивата

Од денеска бензините се поскапи за половина денар, а дизелот за 3 денари. Ова вонредно зголемување на цените се должи на измените на Законот за акцизи со кои се воведува...

Црна хроника 24.03.21 | 11:59

Фирма затаила акциза за тутун од 1,7 милиони евра, Царината поднесе кривична пријава

Одделението за истраги при Царинската управа вчера до Основното јавно обвинителство во Куманово поднело кривична пријава против правно лице со седиште во Крива Паланка,...

Економија 06.11.20 | 14:18

За избегнување на акциза од повеќе од милион евра поднесена кривична пријава

Царинската управа во текот на вчерашниот ден пред Основното јавно обвинителство во Велес поднесе кривична пријава против правно лице со седиште во Велес и против одговорното...

Економија 20.07.20 | 15:28

Се намалува акцизата за бензините за еден денар

За еден денар се намалува акцизата за бензините, а таа на дизелот ќе почека уште да пораснат цените на светските берзи. Бидејќи цените на бензините кај нас рипнаа во...

Економија 31.05.20 | 15:11

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ со покачената акциза на горивата за еден месец ги ограби граѓаните за 5 милиони евра

СДСМ со покачената  акциза на горивата за само еден месец ги ограби граѓаните за 5 милиони евра, потврди денеска Нина Ангеловска.Се потврдија ставовите на ВМРО-ДПМНЕ...

Економија 25.04.20 | 12:21

Сугаревски: Сите чинители во државата мора да покажат солидарност

Зголемувањето на акцизата на горивата е антикризна мерка, а не мерка за да им се направи товар на граѓаните, рече на денешната прес конференција министерот за транспорт...

Економија 22.04.20 | 13:46

Петров: Зголемувањето на акцизата е антикризна мерка која ќе варира зависно од цената на нафтата

Золемувањето на акцизата на горивата за три денари е антикризна мерка и во случај на зголемување на цената на нафтата, акцизата ќе се намали или ќе се врати на претходното...

Економија 21.04.20 | 14:02

И официјално: Владата ја покачи акцизата на горивата за три денари

За три денари се зголемува цената на акцизата за нафтените деривати во Република  Македонија. Оваа уредба со законска сила за примена на законот за акцизите за време...