ВМРО-ДПМНЕ бара итна седница за предлог законот за намалување на данокот за додадена вредност како и предлог законот за намалување на акцизите за горива, напиша на Фејсбук пратеникот Антонио Милошоски.
Овие два закони со кои акцизата за горивата ќе се преполови и ќе се даночат со стапка од 5%, наместо моменталните 18%, а прехранбените производи ќе бидат ослободени од ДДВ до крајот на 2022, се во насока на поддршка на граѓаните-образложи Милошоски.

 

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.