Ознака: акции
Економија 20.06.21 | 13:06

Чифлиганец стана сопственик на речиси 15% од акциите на Комерцијална банка

Компанијата ,Адора Инженеринг“ на Ванчо Чифлиганец која минатата година успеа да оствари профит од 181.8 милиони денари или приближно три милиони евра, продолжува да...

Економија 09.04.21 | 11:28

Македонска берза го сопре тргувањето со акции на „Реплек“

Македонска берза времено го прекина тргувањето со акциите на „Реплек“ во очекување друштвото да објави одлуки од собранието на акционери. Мнозинството акционери...

Економија 17.02.21 | 15:08

Поради нетипична побарувачка: КХВ нареди прекинивање на тргувањето со акциите од ЗК Пелагонија на Македонската берза

Комисијата за хартии од вредност (КХВ) и наложи на Македонската берза АД Скопје привремено да го прекине тргувањето со акциите издадени од ЗК Пелагонија АД Битола. Како...

Свет 04.12.20 | 22:38

Фармацевтската компанија „Мерк“ ги продала своите акции во „Модерна“

Фармацевтската компанија „Мерк“ објави дека го продала својот удел во „Модерна“ во првата половина на четвртиот квартал. Ова доаѓа откако ден претходно, „Модерна“...

Свет 23.09.20 | 12:43

Вредноста на Тесла падна за 50 милијарди долари

Инвеститорите ја намалија пазарната вредност на „Тесла“ за 50 милијарди долари откако извршниот директор на компанијата Елон Маск изјави дека е можно радикално намалување...

Свет 06.08.20 | 11:51

Џеф Безос става 2,4 милијарди долари в џеб: Продаде милион акции на „Амазон“

Најбогатиот човек на свето, основачот на компанијата „Амазон, Џеф Безос, го зголеми своето богатсво за околу 2,5 милијарди долари. Како што објави „Форбс“, повикувајќи...

Свет 28.02.20 | 14:12

Коронавирусот ги сруши берзите: Акциите со најголема неделна загуба

Вредноста на акциите на азиските берзи петти ден по ред опаѓа, исто како и останатите најголеми берзи во светот, се наоѓа пред најголема неделна загуба од финансиската...