Ознака: агенција за млади и спорт
Останати спортови 02.05.24 | 21:34

Ковачевски за случајот со спортските ваучери: Обвинителството треба да работи независно и согласно закон

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски денеска прашан за случајот со распределбата на средства од ваучер системот од Агенцијата за млади и спорт и Македонскиот...

Македонија 01.05.24 | 08:30

Мојсовски: Постапката на Обвинителството е хајка против мене за заплашување пред изборите

Директорот на Агенцијата за млади и спорт, Наумче Мојсовски, ги отфрлa обвинувањата од Основното јавно обвинителство (ОЈО) и смета дека тие се во политичка функција пред...

Македонија 11.02.23 | 09:31

Мојсоски од лани знаел што не чини во неговата работа, но не презел апсолутно ништо за да ја поправи

Наумче Мојсоски не управувал добро со буџетските средства иако е обврзан да го прави тоа и затоа ДКСК предлага негово разрешување. Директорката на ДКСК Билјана Ивановска...

Фудбал 28.12.22 | 20:55

ФФМ реагира на изборот на АМС: Зарем победата над Италија не е подвиг на годината?

Фудбалската федерација на Македонија излезе со реакција околу синоќешниот избор на најдобрите во спортот за 2022 година на Агенцијата за млади и спорт. „Во последните...

Останати спортови 28.12.22 | 17:37

Костовски: За оваа неправда кон Георгиевски и Костовски ќе мора да ви вратиме со уште две олимписки медали

Градоначалникот на Бутел и тренер на европскиот шампион во теквондо Дејан Георгиевски се обрати во јавноста по повод вчерашното прогласување на најдобрите спортисти...

Македонија 18.11.22 | 11:20

Ревизорите откриле неправилности со исплатите на Агенција за млади и спорт

Големи суми кои оделе за плата кај раководните лица на спортски федерации, невоспоставени внатрешни контролни механизми, неизградени критериуми за објективна и праведна...

Кариера 08.11.22 | 10:26

Искра нема да добие помош од државата која ќе ја претставува на Олимпијада во Колумбија, зошто нема 15 години

Четиринаесетгодишната Искра Нечаковска од Битола е дел од државниот тим на Македонија кој ќе учествува на 19. Меѓународна јуниорска олимпијада по природни науки (IJSO...

Вести 15.06.22 | 11:51

Заев и Груби договориле деградација и бришење на Агенцијата за млади и спорт

Заев и Груби го договориле почетокот на пропаѓањето на спортот во Македонија преку бришење на Агенцијата за млади и спорт како самостоен орган и нејзино интегрирање...

Останати спортови 06.06.22 | 17:21

Мојсоски и Грковска ќе прават ревизија на спортските ваучери

Заменичката на претседателот на Владата задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска денеска во просториите на Агенцијата за млади и спорт имаше работна...

Македонија 03.06.22 | 14:27

Агенцијата за млади и за спорт ќе се претопи во министерството на Артан Груби?

Македонскиот спорт наскоро би може да остане без Агенцијата за млади и спорт (АМС), откако стануваат сѐ погласни најавите дека ќе се припои во Министерството за политички...

Останати спортови 15.02.22 | 13:59

ДКСК ќе чешла како се доделуваат спортските ваучери

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) во наредниот период активно да се вклучи околу анализа за самото доделување на спортските ваучери, побара на...

Останати спортови 11.02.22 | 11:31

Агенцијата за млади и спорт ги подели ваучерите за 2022: Фудбалските клубови Шкендија, Шкупи и Струга ТЛ добија најмногу

Агенцијата за млади и спорт ги подели ваучерите за 2022 година, од фудбалските клубови Шкендија, Шкупи и Струга ТЛ добија најмногу. Ваучерите се даваат како поддршка од...