Ознака: афера Броило
Вести 19.10.22 | 09:02

Антикорупциска да се охрабри и да ја истражи аферата „Броило“

ДКСК да се охрабри, и дезертерот Ковачевски призна дека е исплаќана државна помош на фирма основана од него додека бил на функција, само тие не смеат да отворат истрага.Над...

Македонија 17.10.22 | 09:49

Аферата Броило го откри соларниот картел на Ковачевски тежок 26 милиони евра

Аферата Броило откри соларен картел околу дезертерот Ковачевски тежок 26 милиони евра. Фактите ја разобличија мрежата која е создадена во која фирмата ПИксел груп основана...

Колумни 12.10.22 | 18:05

Слобода на клевета или слобода на криминал?

Петар Поп Арсов Во пауза меѓу две бесцелни и расипнички трошења на народните пари за кои што беа обвинети Ковачевски и неговата влада(онаа туристичката посета на ООН...

Македонија 09.10.22 | 20:28

Лефков: Ковачевски и кумот, со длабоки врски во СДС наликуваат на злосторничко здружение кое свртело 26 милиони

Аферата „Броило“ го извади на површина соларниот картел, кој е сконцентриран околу дезертерот Ковачевски. Обелоденивме како две поврзани фирми „Пиксел Груп“ основана...

Македонија 09.10.22 | 09:52

ВМРО-ДПМНЕ денеска ќе објави нови детали како работел картелот на кумот на Ковачевски

Кумот на Ковачевски, Паунов е со длабоки врски во СДС, картелот засилено работи по доаѓањето на СДС. Горанчо Паунов, коосновач на „Пиксел Груп“ со Ковачевски и основач...

Македонија 07.10.22 | 23:41

Ковачевски за „Броило“: Јас сум основач на „Пиксел“, но кога станав министер ги отстапив уделите

Јас еден од сновачите на компанијата „Пиксел“ која е формирана 2017/2018 година, но кога станав министер јас ги отстапив уделите, вели премиерот Димитар Ковачевски за аферата...

Македонија 07.10.22 | 11:40

Лефков: Ковачевски и кумот ја основале Пиксел гроуп 5 месеци откако СДСМ прави Влада!

Пет дена со Аферата #Броило… Ковачевски и кумот ја основале Пиксел гроуп 5 месеци откако СДСМ прави Влада! Оваа фирма добива: 4 исплати од Фонд за Иновации во вкупна...

Македонија 06.10.22 | 13:46

Мицкоски за аферата „Броило“: Шокантно! Среде енергетска криза, некој седи и ги брои париите од тендерите

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денска на новинарско прашања поврзано со аферата Броило посочи дека станува збор за голем скандал каде наместо да им...

Македонија 06.10.22 | 11:44

Лефков: Фирмата на кумот на Ковачевски склучила договор со ЕВН од над 2 милиони евра

Само во еден потег, кумот на премиерот Ковачевски добил работа од 2 милиони евра. Фирмата на кумот на Ковачевски склучува договор со ЕВН, каде државата има удел, во време...

Македонија 06.10.22 | 09:10

„Народ пати, Таче кеш млати“: Осамнаа плакати на „Бихаќка“, во Ѓорче Петров, кај Железничка, под Кале…

Утрово на повеќе локации низ Скопје осамнаа плакати со порака „Народ пати, Таче кеш млати“. Фотографиите од премиерот висат во Ѓорче Петров, кај Железничка, на „Бихаќка“,...

Македонија 04.10.22 | 21:00

Институциите се узурпирани, аферата „Броило“ ќе биде тест за институциите

Денеска обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција поднесе кривична пријава до кумот на Ковачевски затоа што не се извршени работите за надзор при...

Македонија 03.10.22 | 16:20

ВМРО ДПМНЕ: Ковачевски да не ја замајува јавноста, од СДСМ веќе ја признаа аферата Броило

Ковачевски да не ја замајува јавноста, од СДС веќе ја признаа аферата Броило. Фирмата на која основач е Ковачевски, Пиксел груп, е во центарот на соларниот картел кој...

Македонија 03.10.22 | 11:48

Лефков: Нови детали од аферата броило – Фирмата на Ковачевски и кумот заработила 2 милиони евра само од државни тендери

Соларниот картел составен од Ковачевски и кумот Паунов е создаден и почнува да врти милиони со доаѓањето на СДС на власт, рече Лефков на денешната прес конференција. Димитар...

Македонија 03.10.22 | 09:00

Продолжува аферата „Броило“ вредна над 26 милиони евра со нови детали, додека народот трпи за леб, Ковачевски екстра профитира

Додека граѓаните немаат за леб, дезертерот Ковачевски и неговиот кум Горан Паунов, преку злосторничко здружување екстра профитираат, соопштуваат од ВМРО-ДПМНЕ. За...