Ознака: 8 Септември
Македонија 08.09.19 | 11:25

Дурловски: Вечна ќе бидеш Македонијо затоа што кај што тонеш ти извираш!

Кога се би било нормално ќе си ја честитавме независноста на нашата татковина, сигурен сум дека еден ден повторно ќе ја славиме. Ова го напиша Игор Дурловски за 8 Септември...

Македонија 08.09.19 | 11:19

Брзавме да прогласиме независност пред да фати 9 септември, Денот на ослободувањето на источните комшии

Милан Талевски бил претседател на Собранието на Град Скопје во референдумската 1991 година или човекот со црна коса, очила и мустаќи од фотографиите кој наздравува на...

Македонија 08.09.19 | 11:05

Прослава на независноста без името на татковината

Македонија денеска одбележува 28 години од независноста. По тој повод традиционално во Собранието ќе бидат врачени наградите „8 Септември“, а во Градскиот парк ќе се...

Македонија 08.09.19 | 10:49

Ре­фе­рен­дум­ско­то пра­ша­ње со до­да­ток и големата воена вежба на грчката армија близу границата

Ме­ѓу акте­ри­те за фор­ми­ра­ње­то на ре­фе­рен­дум­ско­то пра­ша­ње е и Ни­ко­ла По­пов­ски. Спо­ред не­го­ва ко­лум­на пре­тсе­да­те­лот Гли­го­ров кај се­бе...

Македонија 08.09.19 | 10:34

Овие турбулентни времиња покажаа дека борбата за македонија никогаш не завршува

Да се има сопствено парче земја во кое сами ќе ја градиме својата иднина, била идеја за која живееле и гинеле илјадници патриоти на овие простори било визија за која...

Македонија 08.09.19 | 10:21

Џамбазов: Македонијо, прибери се!

Игор Џамбазов ѝ го честита Денот на независноста на Македонија со сеќавање на прославата по успешниот референдум во 1991 година. Прославата се одржа на плоштадот „Македонија„,...

Македонија 08.09.19 | 09:39

Пендаровски: Да го обновиме единството што го имавме на почетокот на независноста

Во 1991-та, во неизвесно време, ние, граѓаните, се обединивме околу идејата за своја, независна држава. Тогаш, големиот предизвик, наместо причина за поделби, стана повод...

Македонија 08.09.19 | 09:01

Стојан Андов исчезна кога требаше да се потпише Декларацијата за независност, јас го сторив тоа со гордост

На Дек­ла­ра­ци­ја­та за не­за­вис­ност стои пот­писот на првиот потпретседател на Собранието, а не на то­гаш­ни­от пре­тсе­да­тел на Со­бра­ни­е­то. Во интервју...

Македонија 08.09.19 | 08:42

По 28 години независност – битката за Македонија допрва почнува!

Република Македонија денеска одбележува 28 години од успешно спроведениот референдум на кој македонските граѓани се изјаснија за самостојна и суверена Република Македонија. Убедливо...

Македонија 08.09.19 | 08:28

Дијаспората го прославува 8 Септември со протести против промената на името

Во Канбера, Австралија, се одржаа протести против промена на името на Република Македонија и забраната за употреба на сонцето од Кутлеш, шеснаесеткракото сонце. Се протестираше...

Македонија 07.09.19 | 23:25

Среќен роденден, татковино! Македонија вечна!

Среќен роденден татковино! Македонија вечна, порача лидерот на ВМРО ДПМНЕ во очи на 8 Септември, Денот на независноста на Македонија.

Македонија 07.09.19 | 21:47

Силјановска нема да оди на прославата за Денот на независноста: Не ги препознавам ниту боите, ниту името

Професорката по уставно прави Гордана Силјановска Давкова, која беше претседателски кандидат на опозицијата предводена од ВМРО ДПМНЕ нема намара да оди на„Школка“...

Скопје 07.09.19 | 14:48

Скопје ќе татни: Почесна артилериска стрелба за 8 Септември

По повод 8 Септември – Денот на независноста на Македонија, денеска од касарната „Илинден“ во Скопје, ќе се изврши почесна артилериска стрелба. Од страна на единица...

Македонија 07.09.19 | 09:49

Група граѓани ќе се соберат пред Владата во чест на луѓето кои лежат во затвор за 27 април

На денот на независноста на Македонија 8 Септември во 12 часот група граѓани ќе се соберат пред Владата за да испратат порака дека луѓето кои упаднаа во Собранието на...

Македонија 06.09.19 | 22:03

Тони Михајловски до Заев: 8 Септември се слави со пријатели не со душмани

„Бојкотирам. Ваков ден се слави со пријатели, а не со душмани, Зоране”. Ова го напиша вечерва актерот Тони Михајловски по повод прославата која ја најави премиерот...

Македонија 06.09.19 | 16:59

Честитка од францускиот претседател Макрон за Денот на независноста

По повод Денот на независноста 8 Септември, порака со честитки до претседателот Стево Пендаровски и до македонските граѓани упати претседателот на Франција, Емануел...

Скопје 06.09.19 | 14:47

Не е војна, почесна стрелба е!

Армијата информира дека по повод 8 Септември, Денот на независноста на Република Македонија, в сабота на 7 септември 2019 година со почеток во 18.00 часот, од касарната ,,Илинден“...

Македонија 05.09.19 | 21:07

Ќе му ставам крај на политичката кариера на секој кој ќе заборави дека ВМРО-ДПМНЕ е партија на народот

За месеци од сега нè чека денот кога ќе треба сите заедно да се соочиме со граѓаните на парламентарните избори, но пред тоа е потребно ВМРО-ДПМНЕ да биде заедно со народот,...

Македонија 05.09.19 | 20:41

Мицкоски до власта: Ајде на избори, па народот да одлучи

Доаѓа период кога сите ние мора да се избориме заеднички неуспехот и лошите патеки по кој е тргната нашата земја да ги претвориме во успех, да ги залечиме раните и да...

Македонија 05.09.19 | 20:25

На егздусот во Македонија мора да му се стави крај, а првиот чекор е да се стави крај на оваа власт!

Кога одговорам на прашањето дали успеавме овие 28 години, и кога велам дека сме на работ да не успееме, мислам и на егзодусот кој се случува во Македонија. Македонија ја...