Ознака: 8 Септември
Економија 07.07.21 | 17:36

Владата се подготвува за 8 Септември: Над 100 јавни настани посветени на 30-годишнината од независноста

Заменик-претседателот на Владата на Република  Македонија задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции Фатмир Битиќи и генералниот...

Македонија 04.02.21 | 12:58

„И ние сме здравство и работиме во ковид-болница“ – протестира администрацијата на ГОБ „8 Септември“

Со транспаренти „И ние сме здравство и работиме во ковид болница“ вработените во администрацијата и технички персонал во ГОБ „8 Септември“ излегоа на протест. Тие...

Здравје 26.01.21 | 11:53

Лекарите од „8 Септември“ се жалат: Не е вреднуван нашиот труд во борбата со ковид-19

Триесетина медицински лица вработени во градската општа болница „8 Септември“ во Скопје вчера одржаа протест во кругот на болницата за да изразат револт од неисполнетите...

Македонија 30.11.20 | 16:24

ЗНМ бара здравствените власти да дозволат известување од пред „8 Спетември“ и да не ја попречуваат работатата на новинарите

Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) и Самостојниот синдикат на новинари на Македонија (ССНМ) реагираат на попречувањето на работата на новинарските екипи кое...

Македонија 23.11.20 | 14:24

На барање на Филипче инспектори на ДСЗИ проверувале дали во ГОБ „8 Септември“ се примаат пациенти постари од 70 години

Министерот за здравство д-р Венко Филипче рано утрово побарал од Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) да извршат вонреден инспекциски надзор за утврдување...

Црна хроника 18.11.20 | 17:34

Вработена во ковид центарот во „8 Септември“ нападната на работното место, мртов маж донесен во „Јане Сандански“

Вработена во амбулантата во ковид центарот во Градската општа болница „8 Септември“ вчера пријавила дека пред пет дена била нападната на работното место. МВР соопшти...

Здравје 15.11.20 | 08:26

Лелеци, крикови, солзи и плач пред 8 Септември: Роднините на пациентите гневот го истураат врз медицинскиот персонал

Лелеци, крикови, солзи и плач – ваква траорна атмосфера ја прекечала екипата на Телма пред Ковид болницата во „8 Септември“. Нервозни роднини на починати пациенти од...

Македонија 10.11.20 | 14:47

Расфрлани кревети, носилки, медицински ракавици: Слики од дворот на болницата „8 Септември“ во време на пандемија

Расфрлани кревети, носилки, „чизма“ од мијалник, медицински ракавици, зелена медицинска крпа, марамче, но и нешто запалено во кругот на болницата „8 Септември“ во Скопје...

Здравје 12.10.20 | 22:45

Cопругата на директот на „8-ми Септември“ распукa по влacта дека води одвpaтна кампања за справување со пандемијата

Сопругата на директорот на болницата „8 Септември“, Елена Костова Петрова, која е многу активна на социјалните мрежи, од тоа што го објавува, може да се забележи дека...

Здравје 07.10.20 | 10:48

Заболен со ковид-19 побегнал од ГОБ „8 Септември“, се шетал низ Скопје, го вратиле назад со полиција

Вистинска драма се случувала во текот на вчерашниот ден во ГОБ „8 Септември“, кога заболен со коронавирус побегнал од ковид-центарот, се шетал низ главниот град, а во...

Вести 10.09.20 | 18:35

За Бигорскиот манастир нема Македонци туку граѓани на Северна

Во честитката од манастирот Свети Јован Бигорски по повод Денот на независноста 8. септември, што ја добија многу граѓани, не постојат Македонци, туку се наведува дека...

Македонија 08.09.20 | 21:44

Тасевски: Говеда без итегритет кои се срамат да изговорат Македонија дури и на денот на нејзината независност

Актерот Сашо Тасевски, на социјалните мрежи реагира за тоа што за време на активностите за прослава на Денот на независноста – 8. Септември, припадниците на влста...

Македонија 08.09.20 | 15:23

Ахмети: За 29 години поминавме долг и тежок пат, сè уште се соочуваме со предизвици

Лидерот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети испрати честитка по повод Денот на независноста. За овие 29 години државност, поминавме долг и тежок пат, а сепак...

Македонија 08.09.20 | 09:25

Врачување на државната награда „8 Септември“

Одборот за доделување на државната награда „8 Септември“ денеска во Собранието ќе врачи една награда за животно дело и четири награди за остварување во областа на...

Македонија 08.09.20 | 08:43

Македонија денеска одбележува 29 години независност

Во земјава денеска се одбележуваат 29 години од независноста, односно од успешно спроведениот референдум во 1991 година на кој македонските граѓани се изјаснија за самостојна...

Македонија 07.09.20 | 21:41

Путин му испрати честитка на Пендаровски за Денот на независноста

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими амбасадорот на Руската Федерација, Сергеј Баздникин. На средбата, соопшти Кабинетот на претседателот, двајцата соговорници...

Здравје 18.08.20 | 15:25

Од први септември почнува со работа болницата „8-ми септември“ и за прегледи и операции

Од први септември почнува со работа болницата „8-ми септември“ и за прегледи и операции. Во моментов во болницата ослободени се шест оддели од десет оддели каде имаше...

Здравје 11.07.20 | 15:37

Филипче: Дел од ГОБ „8 Септември“ ќе почне да се ослободува за другите пациенти

Министерот за здравство Венко Филипче оствари средба со синдикатот на ГОБ „8 Септември“ и претседателот на самостојниот синдикат за здравство, фармација и социјална...

Здравје 04.07.20 | 14:03

ГОБ „8-ми Септември“ демантира дека постои листа на чекање за итни хируршки интервенции

ЈЗУ ГОБ „8-ми Септември“ – Скопје најостро демантира, во врска со информациите во одредени медиуми, дека постои листа на чекање за итни хируршки интервенции. Оттаму...

Здравје 30.06.20 | 13:26

Вo ГОБ „8 Септември“ денеска примени 18 новозаразени во тешка состојба: 100 пациенти се на кислородна поддршка

Само во последното деноноќие во ГОБ „8 Септември“ се примени 18 нови пациенти заразени со корона вирусот, а според директорот на болницата, д-р. Христијан Костов, тие...