Новак Ѓоковиќ откри кој му е омилен писател и кои книги ги чита на патувањата.Тоа е Јован Деретиќ кој во една книга пишуваше дека Алексадар Македонски е Србин и зборувал српски јазик.

„Пред ширењето на Римската империја, универзален јазик беше српскиот. Еве еден пример: во Македонија дојдоа персиски пратеници. А Александар (Македонец), кој е млад човек во тој момент, разговара со нив без никаков преведувач или преведувач, директно, на кој јазик? Па, на српски“-тврдеше Деретиќ.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.