Јапонската тенисерка Мију Като и нејзината партнерка во двојки Алдила Сутјади беа исфрлени од Ролан Гарос откако Јапонецот удри девојка која собираше топки за време на нивниот натпревар.

При водство на чешко-шпанските двојки од 1:0 (7:6) во сетовите, но моменталната предност за Сутијади, Като од 3:1 и сервисот на противникот, Като, сакајќи да помогне со распределбата на топките што недостасуваа на сервисната страна, дијагонално ја префрли топката од мрежата кон ресиверот од другата страна со рекетот.

За жал, девојката во тој момент не гледала во тој правец туку се подготвувала да ја фрли топката кон серверот и топката што дошла ја удрила во грлото. Значи немаше никаков мотив освен добра намера, ниту гнев, ниту револт немаше во гестот на Като што ја предизвика оваа сцена.

За целата ситуација се огласи и Здружението на професионални тенисери предводено од Новак Ѓоковиќ, „ПТПА“, а нивното соопштение го пренесуваме во целост:

„Професионалната тениска асоцијација нагласува дека наш најголем приоритет е да ги задржиме сите учесници во спортот безбедни, особено девојките и момчињата кои ги собираат топчињата. Без разлика, одлуката за исфрлање на Миа Като и Алдила Сутјади беше неправедно непропорционална и неправедна. Очигледно е дека инцидентот бил случаен и дека тој воопшто не бил агресивен. Тоа не требало да доведе до заклучок дека било прекршено правило и на крајот до исфрлање од турнирот. Инцидентот и неговите последици се спротивни на основниот принцип на „ПТПА “ – барањето за правични одлуки!“Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.