Македонската репрезентација во традиционално карате освои вкупно 54 медали – 19 златни, 14 сребрени и 21 бронзени медали на 21. ИТКФ светскиот шампионат за ветерани, сениори, младинци, јуниори и кадети како и на 1. ИТКФ Светски куп за деца „Хидетака Нишијама“ кој се одржа на викендот во Скопје.

Златни медали освоија:
Аљоша Недев – 1 место во фукуго и кати за сениори – (светски шампион)
Јадранка Недев – 1 место во кати за сениорки – (светски шампион)
Мила Саздова – 1 место во ката, кого кумите и фукуго за младинки – (светски шампион)
Мила Младеновска – 1 место во ката и кого-кумите за кадетки – (светски шампион)
Мила Саздова и Димитри Влахо – 1 место во енбу м/м за младинци- (светски шампион)
Берта Милевска и Бојан Богдановиќ- 1 место во енбу м/м за сениори – (светски шампион)
Марта Димковска – 1 место во кихон за деца 12-13г.
Тиме Крстев – 1 место во кихон ипон за деца 6-7 г.
Филип Недев – 1 место во ката и кихон ипон за деца 8-9 г.
Лука Крстевски – 1 место во кихон за деца 8-9 г.
Ива Димковска – 1 место во џиу ипон кумите за деца 10-11г.
Бране Клепов – 1 место во кихин за деца 10-11г.
Филип Пасков – 1 место во ката и кихон за деца 12-13 г.

Сребрени медали освоија:
Аљоша Недев – 2 место во кого кумите за сениори
Берта Милевска – 2 место во кого-кумите сениорки
Ристо Сакалиев – 2 место во ката за ветерани
Антонија Белазелкоска – 2 место во ката младинки
Димитри Влахо – 2 место во фукуго и кого-кумите за јуниори|
Мила Младеновска – 2 место во фукуго кадетки
Мила Младеновска и Димитри Влахо – 2 место во енбу м/ж за јуниори
Марта Димковска – 2 место во кати и џиу ипон кумуте за деца 12-13г.
Мариастела Топаловска – 2 место во кихон за деца 10-11г.
2 место во ката тим деца 8-9г. (Филип Недев, Лука Крстевски и Дамјан Трајковски)
2 место ката тим деца 6-8г. (Срна Вапски, Ива Спасеновска, Ана Ѓуриќ)
Војдан Паламидовски – 2 место во ката за деца 6-7г.

Бронзени медали освоија:
Јадранка Недева – 3 место во фукуго сениорки
Антонија Белазелкоска – 3 место во фукуго за младинки
Јана Милевска – 3 место во фукуго и кого кумите за младинки
Ристо Сакалиев – 3 место во кумите за ветерани
Кочо Василевски – 3 место во кумите за ветерани
Елена Бичева – 3 место во кумите и кого-кумите за сениорки
Сашо Спасовски – 3 место во кумите за сениори
Наум Јаковлев – 3 место во кумите јуниори
Изабела Пренковска – 3 место во ката деца 12-13г.
Мариастела Топалоска – 3 место во џиу ипон кумите за деца 12-13г.
Бране Клепов – 3 место во џиу ипон кумите за деца 10-11г.
Жика Манасов – 3 место во кихон ипон за деца 8-9 г.
Георги Кокорманов – 3 место во кихон деца 6-7г.
3 место  кумите тим сениорки (Мила Саздова, Берта Милевска, Јана Милевска и Елена Бичева)
3 место  кумите тим младинки (Мила Саздова, Антонија Белазелкоска, Јана Милевска)
3 место ката тим деца 6-9г. (Ирина Крстевска, Неда Костадиновска, Софиа Топалоска)
3 место ката тим деца 6-7г. (Георги Кокорманов, Војдан Паламидовски, Максим Поп-Трпев)
3 место џ.ипон кумите тим деца 10-11г. (Камелија Недев, Ива Димковска, Марија Ѓуриќ, Софија Јарчевска)
3 место ката тим деца 10-11г. (Ива Димковска, Марија Ѓуриќ, Софија Јарчевска).

ИТКФ светскиот шампионат и куп беше организиран од страна на Македонската традиционална карате федерација. Учествуваа 456 напреварувачи од 44 земји.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.