Далас маверикс ноќеска ја победи Минесота тимбервулвс со 108:105 во воведниот меч од полуфиналната серија на НБА плејофот.

Најпродуктивен играч на паркетот беше словенечкиот репрезентативец Лука Дончиќ, кој постигна 33 поени.

Кај домаќините најефикасен беше Џејден МекДаниелс со 24 поени.

Резултатот во серијата прв до четири победи е 1:0 за Далас. Следниот натпревар ќе се одигра на 25 мај.

Вечер во 2 часот по полноќ на програмата е вториот натпревар од серијата во Источната конференција. По првиот дуел Бостон води против Индијана со 1:0.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.