Најдобриот тенисер на светот, Новак Ѓоковиќ го коментираше неговото враќање на Мастерсот во Индијан Велс.

Србинот веќе пристигна во САД и тренира.

– Сега е 2024 година, а последен пат кога играв на Индијан Велс беше 2019 година. Пет години се предолги без учество на турнир во „тенискиот рај“, еден од најдобрите турнири во светот, омилениот Мастерс на многу играчи, меѓу кои и јас. Се сеќавам на 2008 година, кога за прв пат ја освоив титулата во Индијан Велс. Во тоа време тоа беше една од најголемите титули во мојата кариера. Го победив Марди Фиш во финалето. Имав доволно среќа да го освојам трофејот уште четири пати и да имам епски финалиња против Федерер и Надал и другите големи играчи од ерата. Едвај чекам да се вратам.

АТП Мастерсот во Индијан Велс ќе се игра од 6 – 17 март.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.