Напаѓачот на Реал Мадрид, Винисиус Жуниор е фудбалерот со најголема километража во Лигата на шампионите во сезоната 2021/22.

Според официјалниот сајт на Европската фудбалска асоцијација (УЕФА), 21-годишниот Бразилец истрчал 133 километри на 13 натпревари на турнирот.

Играчите од средниот ред на Виљареал, Етјен Капу и Даниел Парехо ги поделија второто и третото место по овој индикатор, истрчајќи 130,9 километри во 12 натпревари на турнирот.

Да потсетиме дека победник во Лигата на шампионите сезона 2021/22 беше Реал Мадрид. Во финалето на турнирот, мадридскиот клуб, благодарение на голот на Винисиус, го совлада Ливерпул со резултат 1:0

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.