Карим Бензема синоќа постигне гол, но помошниот судија веднаш означи офсајд, кој мораше да биде проверен со ВАР технологија. Гледањето на видеото траеше неколку минути, а главниот судија на натпреварот Клемен Турпан реши да покаже дека голот е постигнат од неправилна позиција.

На малкумина им беше јасно зошто е тоа така. Еве ги објаснувањата на фудбалските експерти.

Според фудбалските правила, без разлика што Бензема беше зад Алисон, а Робертсон остана на линијата, офсајдот е оправдан.

Според правилата, офсајд позиција се карактеризира со секоја ситуација во која противничкиот играч (во овој случај Бензема) е поблиску до гол-аут (попречно) гол линијата на Ливерпул отколку претпоследниот одбранбен играч (во овој случај Ван Дајк) а топката се движи напред, односно кон голот, јасно е дека се работи за офсајд позиција.

Бензема навистина остана во офсајд, поради неговото клекнување и петицата што ја остави зад Ван Дајк, но она што најмногу им пречи на сите е дали Коната и Фабино ја допираа топката.

Точно, тие навистина ја допреа, но овде правилата велат.

се гледа намерата на фудбалерите, односно ако Бензема немал намера да ја пренесе, а го направил тоа ненамерно офсајдот важи. Намерата на Валверде останува, а Клемен ја карактеризира ситуацијата како неправилна.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.