Аргентинскиот фудбалер Лионел Меси блеска во дресот на Интер Мајами.Интер го победи Далас со 9:7 на гостински терен, по подоброто изведување пенали и се пласираше во четвртфиналето на КОНКАКАФ Лигата на нации, а апсолутен херој на триумфот беше чудесниот Меси.

По 90 минути игра резултатот беше 4:4, а аргентинскиот виртуоз постигна два гола – и тоа каков гол!

Интер поведе по одличната акција на поранешните асови на Барселона, која Меси ја круниса со прецизен и моќен удар од 17 метри. Бускетс ја започна акцијата, а Жорди Алба го вработи Лео кој со прекрасен удар ја затресе мрежата.

Сепак, до крајот на полувремето тимот од Тексас успева да направи пресврт со головите на Кинион и Камунг 2:1.

Во 63. минута Веласко му носи на Далас предност од два гола од 3:1, но во следниот напад брилијантната Алба одлично го матира Кремаши, кој ја намалува негативата на 3:2. Далас набрзо го врати водството, а Интер во 80. минута намали на 4:3 по автоголот на Фарфан.

И кога се чинеше дека Далас сепак ќе забележи победа, на сцена стапи неповторливиот Меси.

Слободен удар беше досуден за Интер. Меси ја смести топката на 18 метри од десната страна и покажа магија за 4:4.