Премиерот на Холандија му одговори на американскиот претседател Џо Бајден по денешниот натпреварот од Светското првенство во 2022 година.

На овој натпревар победи репрезентацијата на Холандија со резултат 3:1.

  • Извинете Џо, фудбалот победи 😉“, напиша Марк Руте по натпреварот.

Да потсетиме, претседателот на САД, Бајден ја поддржа својата репрезентација пред натпреварот со Холандија во осминафиналето на турнирот.

На твитер на политичарот се појави видео на кое тој вели: Ова е фудбал, Напред САД!

Американците трет пат не успеваат да го поминат осминафиналето на Светските првенстваRepublika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.