Барселона планира да го намали платниот список на тимот на 450-470 милиони евра до почетокот на следната сезона.

 

Според „Sport.es“, минатата сезона исплатата на клубот изнесувала 656 милиони, во моментов оваа сума е веќе намалена на 530 милиони евра. Падот се должи на заминувањето на Серхио Бускетс, Жорди Алба, Жерар Пике и Мемфис Депај. Покрај тоа, трансферот на Антоан Гризман во Атлетико Мадрид на трајна основа ја ослободи Барселона од високите плати на Французинот.

 

Следниот чекор е намалување за 50 милиони евра со разделба со играчи кои беа позајмени во други клубови. Тоа се Клемент Ленглет, Самуел Умтити, Сержињо Дест, Алекс Коладо и Густаво Маја.

 

Предвидено е и кратење на дел од 90-те милиони евра кои одат за плати на женската екипа на клубот, како и на кошаркарските, ракометните и футсал тимовите.

 

Сметката за платите на играчите во 2020/21 беше 616 милиони евра, од кои 510 милиони евра беа за првиот тим.

 

Раководството на фудбалскиот клуб Барселона е задоволно и од моменталната процена на тимот која е подобра од проценката за 2020/21 година. Тимот од таа сезона беше проценет на 730 милиони евра, додека сегашниот тим на Барселона вреди околу 770 милиони евра.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.