Објавени се имињата на финалистите на првиот фестивал на РМФ „Бисер на Јадранот“.

Од Македонија учествуваат Мартинијан Кириловски и Ана Петан. Меѓу авторите се Елена Ристеска, Ненад Тодоровски (за песната на Мартинијан Кириловски – Змеј), Григор Копров и Стефан Петановски (за песната на Ана Петан „Љубовта секогаш победува“).

Изборната комисија на фестивалот ја сочинуваат: Слободан Бучевац (директор на фестивалот „Сунчане скале“), Григор Копров (директор на Охридскиот фестивал), Ивица Михаљевиќ (директор на фестивалот „Златна палма“ – Дубровник), Фахрудин Пецикоза (познат босански текстописец, автор на хитови напишани за Хари Мата Хари, Борис Новковиќ, Сања Долежал и други), Александар Филиповиќ (новинар и автор на емисијата „Таблоид“, член на бројни изборни комисии на музички фестивали во регионот и член на стручни жирија), Бранка Калуѓеровиќ (генерален менаџер на фестивалот) и Звонимир Недељковиќ ( ПР на фестивалот), одбрани 25 композиции за финалната вечер на регионалниот музички фестивал „Бисер на Јадранот“:

Makadam – Palo je sidro u more / CG
Danijel Popović i Džuli (Julija) Popović – Utopija / CG
Mićo Vujović – Gordana / CG
Bane Nedović – Srce razum ne pita / CG
Katarina Bogićević – Kejt / Azurna noć / CG
Stevan Faddy – Dobri ljudi / CG
Jelena Zvicer – Udahni, zažmiri / CG
Jelena Božović – Noć bez sna / CG
Doris Deković – Da volim te / CG
Danijel Milić – Ne lomi mi krila / CG
Filip Sjekloća – Sujeverje / CG
Vanja Radovanović – Zrela smokva / CG
Milorad Mijušković – Studentsko veče / CG
Princ – Čardak / SRB
Petar Wagner – Fantom /Da ljubim te / SRB
Jelena Vukojević – Bivši / SRB
Saša Lazarević – Kudra / Sve po starom / SRB
Ana Stanojević – Ološ / SRB
Igor Cukrov – Ono nešto to si ti / HR
Lorenca Lola Puhar / Gotova je naša priča / HR
Karlo i Mandolinski Orkestar Okruk / Boli me / HR
Ana Petan – Ljubav uvijek pobijedi/ MK
Martinijan Kirilovski / Zmaj / MK
Neno Murić – Ko sam ja / BiH
Euforija / Kako si mogla / BiH

Меѓу натпреварувачите и авторите има учесници и автори на Евровизија од земјите од регионот (Стеван Фади, Елена Ристеска, Данијел Поповиќ, Миа Димшиќ, Данијел Алибабиќ, Игор Цукров, Вања Радовановиќ), како и познати автори (Нено Нинчевиќ, Бојан Маровиќ, Ален Исламовиќ, Марко Прентиќ, Кики Рахимовски, Алек Алексов и други).

Директорот на фестивалот Бојан Делиќ во изјава за медиумите рече:

Многу сум среќен и горд што ги избравме финалистите како целиот фестивалски тим, што воопшто не беше лесно. Жал ми е што голем број колеги не успеаја да се пласираат во финалето, но жирито за избор беше тоа што ги избра песните и чии гласови ги избраа финалистите. Сè помина без проблеми и сега можеме да се свртиме кон понатамошна организација. Ви благодариме на сите, добивме пораки за поддршка и од оние кои не поминаа оваа година. Се надевам дека ќе ги видиме следната година во натпреварувачката програма на фестивалот. Среќно на сите и се гледаме во Тиват.

Фестивалот ќе се одржи на 29 јуни на брегот PINE од 21 часот.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.