Вечерва во Штип започнува 37. издание на еден од најреномираните фестивали во македонската музичка историја „Макфест“ 2022.

На сцената во Домот на културата „Ацо Шопов“, вечерва ќе се одржи првата фестивалска вечер посветена на младите ѕвезди.

Ова  издание на фестивалот ќе биде различно по многу работи. Втората вечер ќе биде ревијална, нема да има победници.

Новина е што фестивалот ќе го водат дури пет водители. Двајца главни водители ќе бидат Марјана Станојковска и Димитар Атанасовски, додека, пак, во улога на презентери-ѕвезди ќе бидат Лила Филиповска, Миланка Рашиќ, Јана Бурчевска и познатиот ракометар Борко Ристовски.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.