Изведувачката Аико со песната „Педестал“ победи на „ЕСЦЗ 2024“ и со тоа се избори за право во мај да ја претставува Чешката Република на „Евровизија“ во Малме, Шведска.

Седум песни беа во игра за да ја претставуваат Чешка на музичкиот натпревар.

На најголемиот светски музички настан во живо, учеството го потврдија јавните радиодифузери од 37 земји.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.