Филмот „Селани“, снимен во српска копродукција, ќе започне да се прикажува на 29 февруари 2024 година во кината ширум земјава.

„Насликан игран филм“ како поинаку може да го опише насловот на режисерското дуо Дорота Кобиел и Хју Велчман, создадено во копродукција помеѓу Полска, Србија и Литванија, е единствен начин на создавање на реализација.

Филмот „Селани“ беше целосно снимен со професионални актери. Потоа беше направен во обоена верзија. За потребите на работата на филмот беа ангажирани и локални академски сликари, кои со помош на четка и платно ја сликаа секоја рамка од веќе снимената креација, постепено работејќи рамка по рамка.

Анимираниот филм Селани претставува една од најамбициозните копродукции помеѓу Полска, Србија и Литванија.

„Филмот досега се прикажуваше на сите големи светски меѓународни фестивали и со голем успех се прикажува низ цела Европа, додека наскоро ја очекуваме дистрибуцијата во Соединетите Американски Држави“, изјави копродуцентот Јелена Ангеловски.

Заплетот на филмот е заснован на истоимениот роман на полскиот автор и добитник на Нобеловата награда Владислав Рејмонт, а е создаден пред повеќе од еден век.

Приказната ја следи Јагна, девојка која е принудена да се омажи за богатиот фармер Мачи Борина, кој е многу постар од неа, иако веќе е вљубена во синот на фармерот Антек. Јагна станува предмет на завист и омраза на селаните и е принудена да се бори за да ја зачува својата независност.

Уникатниот начин на снимање на филмот, како комбинација на живо и анимирано, и како комбинација на сликарство и анимација, за прв пат ја заинтригира јавноста во 2017 година, кога истата режисерска двојка го донесе насловот „Со љубов, Винсент“ подоцна номиниран за престижните награди БАФТА и Оскар.

Последниот филм на Велчман „Селани“ имаше светска премиера на фестивалот во Торонто, а за првпат беше прикажан во Белград за време на затворањето на традиционалниот фестивал на авторски филм.

Комерцијален текстRepublika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.