За човечката психа говори филмот  – ЛОЛИТА. Но не култниот црно-бел филм на Кјубрик, туку римејкот во боја од деведесеттите години, снимен од режисерот Адријан Лин. ЛОЛИТА е мисловно истражување на темните аспекти на човековата природа. Лин не бега од непријатните вистини прикажани во романот на Владимир Набоков, предизвикувајќи ја публиката да се бори со сопствените перцепции за љубовта, моралот и моќта. Улогите на Џереми Ајронс како Хамберт Хамберт и Доминик Свејн како Лолита им носат сложеност и длабочина на ликовите.

2 АПРИЛ (ВТОРНИК) 20:00ч
ЛОЛИТА
(Lolita)
Игран филм, САД, Франција
1997, 137 мин., колор, 35мм
Режија: Адријан Лин (Adrian Lyne)
Сценарио: Стефен Шиф (Stephen Schiff)
Улоги: Џереми Ајронс, Мелани Грифит, Френк Лангела, Доминик Свон (Jeremy Irons, Melanie Griffith, Frank Langella, Dominique Swain)

Хамберт Хамберт e средовечен британски професор по литература кој доаѓа во САД да предава на универзитет. Додека бара место за живеење, ја запознава Шарлот Хејз, претенциозна и осамена жена која има симпатии кон Хамберт. Тој, откако ќе ја види нејзината 13-годишна ќерка Долорес (Лолита), која го привлекува, изнајмува соба во куќата на Шарлот Хејз. Иако ја мрази мајката, ќе се ожени со неа бидејќи само така може да се зближи со девојката, која ќе се покаже како презрела за нејзините години.
ЛОЛИТА, во режија на Адријан Лин, е втора адаптација (после верзијата на Кјубрик) на контроверзниот роман на Владимир Набоков. Во овој филм Лин ја доловува темната и изопачена природа на наративот на Набоков, давајќи едно провокативно истражување на опсесијата, желбата и моралното распаѓање. ЛОЛИТА е мисловно истражување на темните аспекти на човековата природа. Лин не бега од непријатните вистини прикажани во романот на Набоков, предизвикувајќи ја публиката да се бори со сопствените перцепции за љубовта, моралот и моќта. Улогите на Џереми Ајронс како Хамберт Хамберт и Доминик Свејн како Лолита им носат сложеност и длабочина на ликовите.

Возрасна категорија: 16 години
Влезница: 150 денариRepublika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.