Бред Пит има угледен и почитуван статус во Холивуд, но неговото семејство има сосема поинакво мислење за него.

По сериозните обвинувања од неговата поранешна сопруга Анџелина Џоли за неговото однесување кон неа и нејзините деца, ќерката која се откажа од презимето на татко и и синот Пакс пред неколку години објави порака на Инстаграм за празникот „Денот на таткото“ во која тој ги нарече актерот „најлошиот татко на светот“.

„Ги претвори животите на моите најблиски во постојан пекол. Можеш да си кажеш што сакаш на себе и на светот, но вистината еден ден ќе излезе на видело. Среќен ден на таткото, ти е**но човечко суштество напиша Пакс во 2020 година. Кога пораката од приватниот профил стана јавна неколку години подоцна, особено по описот на Пакс за ликот на Бред Пит, кој, како што тврди, „ги натерал неговите најмали деца да се тресеат од страв“, извор близок до актерот дал изјава за британскиот „The Sun”.

„Фрустрирачки е што Бред е претставен како лоша личност во медиумите, што е далеку од вистината“, вели изворот, додавајќи дека Пит ги почитува своите деца, но и дека неговиот молк е многу погласен затоа што одлучил да биде достоинствен во моменталната ситуација.

Анџелина Џоли го посвои Пакс од виетнамскиот сиропиталиште „Хо Ши Мин“ во 2007 година. Имал три години кога го однеле во сиропиталиште бидејќи го однеле од мајка му која била зависничка од хероин.

Кога Бред Пит и Анџелина Џоли се разведоа во 2016 година, децата останаа со актерката поради наводниот конфликт во авионот меѓу актерот и најстариот син Медокс.

Како што се испоставува, Пит исто така имал проблематичен однос и со Пакс.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.