Кога во 1978 година, малиот Иван Којунџиќ, се појави во ликот на Бошко Буха, во истоимениот филм на режисерот Бранко Бауер, практично немаше човек во поранешна Југославија што не го знаеше ликот на хрватскиот актер.

Но, иако, тогаш, Иван стана вистинска филмска легенда, Којунџиќ не ја продолжи својата актерска кариера.

Така, дене, Иван работи како говорник на хрватското радио и ретко се појавува во медиумите.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.