Денеска е можно да се шпионира секого и се. Прислушување на мобилни телефони, фиксни, компјутери…

Шпионската опрема стана достапна за секого, бидејќи на интернет може да се најдат голем број шпионски уреди по многу пристапни цени.

Сега е најпопуларниот софтвер за тајно следење на швалерација. Со оваа опрема се шпионира половина Балкан.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.