петок, 14 јуни 2024
Фудбал 14.06.24 | 23:07

Германија ја растури Шкотска со 5-1 на отворањето на ЕП

Фудбалската селекција на Германија ја декласираше Шкорска со 5-1 на отворањето на Европското првенство (ЕП) вечерва во Минхен на „Алијанц арената“. Германија тргна...

Македонија 14.06.24 | 22:58

Традиционален собир на Македонците по потекло од Крчишта утре во црквата „Свети Спас”

Македонците по потекло од пограничното село Горно Крчишта, Општина Пешкoпеја, Албанија, по повод патрониот православен празник Вознесение Христово-Спасовден, утре...

Балкан 14.06.24 | 22:46

Голем пожар во Скадар во Албанија

Силен пожар избувнал попладнево во населбата „Ндоц Мази“ во Скадар, во близина на пазарот за користена облека. Пламените јазици зафатија и неколку станови и изгореа...

Балкан 14.06.24 | 22:43

Трагедија во Косово: Пијан татко ја избодел ќерка си со нож, се бори за живот

Синоќа во Призрен, град во Косово е уапсен 44-годишен маж, кој во алкохолизирана состојба со нож ја нападнал својата 21-годишна ќерка и и нанел повреди опасни по живот,...

Здравје 14.06.24 | 22:39

Кои здравствени проблеми можат да бидат причина за модринки по телото?

Имате необјасниви модринки на вашето тело? Еве кои здравствени проблеми можат да бидат причина за тоа Во продолжение прочитајте што велат светските доктори на оваа...

Вести 14.06.24 | 22:23

Фестивалот „Преку езерото“ отвора Конкурс за дипломски краткометражен игран или документарен/експериментален филм

В понеделник, 17 јуни, почнува Конкурсот за дипломски краткометражен игран или краткометражен документарен/експериментален филм, што е дел од годинашниот Фестивал на...

Здравје 14.06.24 | 22:17

Нов хит – млеко од компири за долговечност

По млекото од соја и од бадеми, нов хит е млекото од компири што го произведе една шведска компанија. Цената се движи од 3 до 5 евра по литар. Инаку, рецептот е преземен...

Здравје 14.06.24 | 22:03

Колку време на сонце е потребно за дневна доза на витамин Д?

Со доаѓањето на летото доаѓа и опасноста од штетните УВ зраци, но сепак ни треба сончева светлина за да создадеме витамин Д. Повеќе од 50 отсто од европската популација...

Фудбал 14.06.24 | 22:03

Германија фуриозно на стартот на ЕП, води со 3-0 против Шкотска

Фудбалската репрезентација на Германија има фуриозен старт на отворањето на Европското првенство (ЕП) откако вечерва во Минхен води сп 3-0 против Шкотска по првите 45...

Свет 14.06.24 | 21:49

Путин: Во Украина се борат речиси 700.000 руски војници

Рускиот претседател Владимир Путин денеска на телевизија изјави дека речиси 700.000 руски воен персонал моментално учествуваат во офанзивата во Украина, пренесоа француските...

Фудбал 14.06.24 | 21:33

Германија води со 1-0, Вирц е стрелец на првиот гол на ЕП

Фудбалската репрезентација на Германија води со 1-0 против Шкотска по првите 10 минути на стартот од Европското првенство (ЕП) со голот на Флоријан Вирц, по асистенција...

Калеидоскоп 14.06.24 | 21:27

Земјотрес од 2,4 степени по Рихтер почувствуван во Штип

Земјотрес со локална магнитуда од 2,4 степени по Рихтер е регистриран вечерва во 19.54 часот со епицентар во подрачјето Штип – Радовиш, 68 километри југоисточно од Скопје. Сеизмолошка...

Фудбал 14.06.24 | 21:18

Мурињо и Фергусон заедно го гледаат првиот меч на Европското првенство

Ложата на Алијанц Арената врие од познати личности од фудбалот, но и надвор од него, а една од поинтересните двојки се легендарните тренери Жозе Мурињо и Сер Алекс Фергусон. Мурињо...

Црна хроника 14.06.24 | 21:12

Битолчанец фрлил отпушок во кафеана и предизвикал пожар

СВР Битола поднесе кривична пријава против М.М. од Битола поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело предизвикување општа опасност. „На 16 април 2024...

Здравје 14.06.24 | 21:03

Денга вирусот, кој го пренесуваат комарците, ја крена Европа на нозе

Зголемувањето на температурите, зголемената влажност и промената на врнежи создаваат поволни услови за размножување на комарци кои носат денга. Светската здравствена...

Фудбал 14.06.24 | 20:49

Затворена фан зона во Берлин пред почетокот на ЕП поради сомнителен предмет

На неколку часа пред почетокот на премиерниот натпревар од Европското првенство меѓу Германија и Шкотска, полицијата затвори фан зона во Берлин. Германските медиуми...

Семејство 14.06.24 | 20:49

Принцезата Кејт Мидлтон утре ќе се појави во јавност

Принцезата од Велс напиша трогателна лична порака во која се заблагодарува на јавноста за поддршката по дијагнозата на ракот и откри дека утре ќе присуствува на церемонијата...

Свет 14.06.24 | 20:32

Орбан: Нема да учествуваме во мисијата на НАТО за Украина

Унгарија нема да учествува во мисијата на НАТО во Украина, но нема да ги попречи другите земји од алијансата тоа да го направат, изјави унгарскиот премиер Виктор Орбан. „Ние...

Македонија 14.06.24 | 20:28

Игор Филков и Горан Минчев се кандидати за министри на ЗНАМ

Игор Филков, роден во 1979 година, е кандидат на Движењето ЗНАМ – За наша Македонија за министер за правда, а Горан Минчев (1972) е кандидат за министер за јавна администрација. Имињата...

Фудбал 14.06.24 | 20:23

Германија и Шкотска ги објавија составите за првиот меч на фудбалското ЕП

Фудбалските селектори Јулијан Нагелсман и Стив Кларк ги објавија составите со кои ќе го почнат денешниот прв меч на Европското првенство меѓу Германија и Шкотска. Нагелсман...