Принцезата од Велс напиша трогателна лична порака во која се заблагодарува на јавноста за поддршката по дијагнозата на ракот и откри дека утре ќе присуствува на церемонијата на Trooping the Color.

Кејт, која уште во март откри дека оди на „превентивна хемотерапија“ за недијагностициран облик на болеста, вели дека нејзиното лекување е во тек и ќе продолжи уште неколку месеци.

Иако нема целосно да се врати на јавните обврски, сега се чувствува доволно добро за да учествува на помалку јавни настани во наредните месеци. Првиот ќе биде утре на официјалната парада на кралскиот роденден, каде ќе се вози во кочија со своите деца, принцот Џорџ, принцезата Шарлот и принцот Луис, пред да се појави на балконот на Бакингемската палата со остатокот од кралското семејство.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.